W ubraniach z Shein wykryto groźne chemikalia

Organizacja ekologiczna Greenpeace wykazała, że ubrania z popularnego sklepu internetowego Shein zawierają niebezpieczne, zakazane w Unii Europejskiej chemikalia.

Badania zlecone przez Greenpeace wykazały, że ubrania sprzedawane przez chińskiego giganta Shein zawierają niebezpieczne chemikalia
Badania zlecone przez Greenpeace wykazały, że ubrania sprzedawane przez chińskiego giganta Shein zawierają niebezpieczne chemikaliaBloombergGetty Images

Ekolodzy Greenpeace przebadali skład 47 produktów pochodzących z chińskiego sklepu internetowego Shein. W przypadku siedmiu z nich wykryto niebezpieczne chemikalia, które są niedozwolone na terenie Unii Europejskiej.

Ftalany i formaldehyd w ubraniach z Shein

Wykazano także, że pięć produktów przekracza limit ilości zakazanych substancji w składzie o ponad 100 proc. Z kolei skład 15 z przetestowanych rzeczy organizacja oceniła jako "budzący niepokój".

Ubrania, które przetestował Greenpeace kupiono w kilku krajach przez sklep internetowy Shein. Kilka rzeczy pochodziło także z tymczasowego fizycznego punktu marki w Monachium. Chemiczną analizę składów kupionych rzeczy - ubrań i obuwia dla mężczyzn, kobiet, dzieci i niemowląt - zlecono niezależnemu laboratorium.

Podczas badań wykryto m.in. ftalany w obuwiu czy formaldehyd, który znajdował się w dziewczęcych sukienkach.

Greenpeace krytykuje chińskiego giganta

Jak ocenia Greenpeace, jest to kolejny dowód na zaniedbania marki Shein dotyczące środowiska i ludzkiego zdrowia oraz wykorzystywanie niebezpiecznych chemikaliów dla zysku. "Badania pokazują, że podstawą modelu biznesowego Shein są niebezpieczne chemikalia" - mówi Viola Wohlgemuth z niemieckiego Greenpeace.

Sklep Shein to obecnie jeden z największych gigantów świata mody i czołowy reprezentant nurtu fast fashion, który jest katastrofalny dla klimatu i środowiska. Chińska marka została w tym roku wyceniona na 100 miliardów dolarów - to więcej niż H&M i Zara razem wzięte.

Przemysław Białkowski podcast: ModaSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}