Użytkownicy internetu czują "lęk klimatyczny". Widać to w Google

Jak wynika z danych zebranych przez Google i udostępnionych ekskluzywnie BBC 100 Women, użytkownicy internetu coraz częściej szukają zagadnień związanych z "lękiem klimatycznym".

Coraz częściej szukamy w sieci zagadnień z zakresu "lęku klimatycznego"
Coraz częściej szukamy w sieci zagadnień z zakresu "lęku klimatycznego"123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wzrost liczby pożarów, powodzi i susz na całym świecie to tylko niektóre z widocznych gołym okiem skutków zmian klimatycznych. Do tej pory niewiele mówiło się jednak o ich wpływie na ludzkie umysły, tymczasem lęk klimatyczny - definiowany jako uczucie niepokoju w związku ze skutkami zmian klimatycznych - coraz częściej zgłaszany jest na całym świecie.

Lęk klimatyczny dotyka nas coraz częściej

Szczególnie wśród dzieci i młodych ludzi, co potwierdzają także dane z Trendów Google, które wskazuje na drastyczny wzrost zapytań związanych z "lękiem klimatycznym". Jak wynika z informacji udostępnionych BBC przez Google, w pierwszych 10 miesiącach 2023 r. liczba tego typu wyszukiwań w języku angielskim jest 27 razy wyższa niż w tym samym okresie w 2017 r.

Jak wyjaśnia BBC w nowej publikacji, w tym samym okresie nastąpił gwałtowny wzrost liczby wyrażeń związanych z niepokojem klimatycznym również w innych językach. Co prawda dane Google Trends łączą tu hasła "lęk klimatyczny" i "lęk ekologiczny", które mają nieco inne znaczenie (pierwszy to lęk związany ze świadomością zmian klimatycznych, a drugi zagrożeń dla zdrowia środowiskowego, w tym zanieczyszczeń i utraty różnorodności biologicznej), ale często używane są one wymiennie.

W ciągu ostatnich pięciu lat największy udział globalnych zapytań związanych z obawami klimatycznymi odnotowały kraje nordyckie i w rzeczywistości ponad 40 proc. zapytań związanych z "lękiem klimatycznym" pochodziło z Finlandii, Szwecji, Danii i Norwegii. Google twierdzi, że jego dane są dostosowywane w celu uwzględnienia różnic w ogólnej liczbie wyszukiwań, co pozwala na porównywanie krajów o różnej wielkości populacji i zajęcie pierwszych miejsc w rankingi przez mniejsze kraje.

Firma podaje także, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowała również globalny wzrost liczby zapytań dotyczących przyszłości planety. Dane pokazują wzrost zapytań dotyczących przyszłości wraz ze zmianami klimatycznymi (wzrost o 120%), adaptacją (wzrost o 120%), zrównoważonym rozwojem (wzrost o 40%) i emisją gazów cieplarnianych (wzrost o 120%).

Kiedy przyjrzeć się zapytaniom, jakich szukają ludzie, widać, że szukają zrozumienia, ale też chcą podjąć działania. Na przykład «jak rozwiązać problem zmian klimatycznych» było jednym z najpopularniejszych zapytań dotyczących zmian klimatycznych na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch lat
wyjaśnia BBC rzecznik Google.

Co ciekawe, chociaż Google nie opublikowało danych na temat płci osób wyszukujących zapytania związane z "lękiem klimatycznym", to dotychczasowe badania wykazywały, że kobiety są bardziej predysponowane do lęku klimatycznego niż mężczyźni.

Jedno z tegorocznych, opublikowane w czasopiśmie Sustainability, wykazały, że respondentki na całym świecie zgłaszały "wyższy poziom obaw i negatywnych emocji" w związku ze zmianami klimatycznymi. Z kolei respondenci płci męskiej byli "bardziej optymistyczni i wyrażali większą wiarę w rząd". Podobne wnioski płyną też z analizy odpowiedzi ponad 44 tys. respondentów Europejskiego Sondażu Społecznego z 2019 r.

Skąd te różnice? Autorka pierwszego z badań, prof. Susan Clayton, wyjaśnia, że kobiety są bardziej otwarte na dyskusję o emocjach, a do tego są bardziej niż mężczyźni narażone na ryzyko doświadczenia rzeczywistych skutków zmian klimatycznych:

Po ekstremalnych zjawiskach pogodowych często dochodzi do zwiększonego poziomu przemocy domowej, a gdy ludzie są przymusowo wysiedlani z powodu zmian klimatycznych, naraża to kobiety na zagrożenie przemocą seksualną lub handlem ludźmi. Ponadto kobiety są często fizjologicznie podatne na zmiany klimatyczne. Zatem wysokie temperatury i zanieczyszczenie powietrza mogą mieć wpływ na przebieg ciąży, a sposób, w jaki ciąża wpływa na organizm kobiety, może utrudnić jej ucieczkę od ekstremalnych warunków klimatycznych.
Przemysław Białkowski podcast: Lęk klimatycznySCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas