Tylko i aż 2°C. Padł historyczny rekord ocieplenia Ziemi

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Średnia temperatura na świecie była niedawno o ponad 2°C wyższa niż poziom sprzed epoki przemysłowej. To pierwszy taki przypadek w historii. Rok 2023 r. będzie równocześnie najcieplejszym rokiem od rozpoczęcia prowadzenia pomiarów. Oba rekordy potwierdzają według klimatologów postępujące globalne ocieplenie.

Rekordowe temperatury na Ziemi stają się coraz bardziej powszechne
Rekordowe temperatury na Ziemi stają się coraz bardziej powszechne123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Po raz pierwszy w historii odnotowano tak wysoką wartość średniej globalnej temperatury. W piątek, 17 listopada przekroczyła była ona o 2,07°C wyższa od średniej sprzed ery przemysłowej. Informację o rekordzie przekazał europejski program obserwacji środowiska i klimatu Copernicus.

W związku z ociepleniem planety padnie prawdopodobnie kolejny rekord - rok 2023 będzie najcieplejszym w historii pomiarów.

2023 rokiem rekordów klimatycznych

W klimatycznym porozumieniu paryskim z 2015 r. kraje zobowiązały się do utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie "znacznie poniżej" 2°C (w stosunku do poziomu z okresu przedindustrialnego).

Niedawny rekord nie oznacza jednak, że przekroczono próg paryski - porozumienie to odnosi się do średniej mierzonej na przestrzeni 30 lat.

Klimatolodzy od wielu lat ostrzegają przed skutkami szkodliwych trendów klimatycznych. Fale upałów, przyspieszone topnienie warstw lodu, ekstremalne susze, burze i huragany to ekstremalne dowody na postępujące globalne ocieplenie.

"Pierwszy dzień, w którym przekroczono próg ocieplenia o 2°C należy do serii rekordów, jakie padły w tym roku: październik był najcieplejszym miesiącem w historii, podobnie jak każdy miesiąc od czerwca" - przypominają przedstawiciele programu Copernicus. "Rok 2023 niemal na pewno będzie najcieplejszym rokiem w historii i przebije rekord ustanowiony w 2016 r.".

2023 r. będzie prawdopodobnie najcieplejszym rokiem w historii
2023 r. będzie prawdopodobnie najcieplejszym rokiem w historii123RF/PICSEL

Globalne ocieplenie na szczycie klimatycznym

W poniedziałkowym rocznym raporcie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska stwierdzono, że "jesteśmy coraz bliżej" ogólnoświatowego kryzysu.

30 listopada rozpocznie się szczyt klimatu COP28. Wydarzenie odbywa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Oczekuje się, że podczas konferencji międzynarodowe grono odniesienie się do założeń wynikających z porozumienia paryskiego i, jeśli to możliwe, wdroży środki naprawcze.

Artysta z Kambodży zbudował King Konga ze starych oponAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas