Uralski lodowiec IGAN prawie całkowicie wolny od śniegu

Rosyjscy naukowcy ustalili granice największego lodowca na Uralu Północnym - IGAN. Udało się to zrobić, ponieważ stopniał na nim śnieg.

Lodowiec (zdjęcie ilustracyjne).
Lodowiec (zdjęcie ilustracyjne).RONALDO SCHEMIDT/AFP/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Norweski portal The Barents Observer poinformował, że nigdy jeszcze śnieg na tym lodowcu nie topił się w tak szybkim tempie. Tego lata lodowiec IGAN był prawie w 90 proc. wolny od śniegu.

Wcześniej lodowiec IGAN znajdował się pod grubą pokrywą śnieżną, co uniemożliwiało określenie jego granic. Tegoroczne zmiana pozwoliła ekspedycji naukowej, która pracowała latem na lodowcu, na ustalenie jego granic. Duże ilości topniejącego śniegu odsłoniły bowiem nowe, wcześniej nieodkryte części lodowca.

Objaw zmian klimatu

"Silne topnienie śniegu odsłoniło nowe części lodowca" - powiedział przedstawiciel Naukowego Centrum Badań nad Arktyką Aleksandr Szein. Badacze wykonali dokumentację, która pozwoli na prześledzenie dynamiki zmian lodowca.

Stan lodowców jest dla naukowców jednym z mierników zmian klimatu. Na lodowcu IGAN - noszącym nazwę od Instytutu Geografii Akademii Nauk - badania prowadzone były do 1981 r. Cztery lata temu wznowili je rosyjscy badacze, którzy przekazują swoje dane do Światowej Służby Monitoringu Lodowców.

Ekspedycja, która umożliwiła nowe wytyczenie granic lodowca Igańskiego, była częścią projektu stworzonego przez Rosyjskie Centrum Rozwoju Arktyki.

Uczestnikami ekspedycji byli naukowcy z Naukowego Centrum Badań Arktyki i Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

Źródło: PAP, The Barents Observer

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas