Ujawniono 10 najważniejszych kwestii z zakresu nauk o klimacie. To decydujący czas

Naukowcy zebrali najnowsze i najbardziej palące kwestie z dziedziny nauk o klimacie. Synteza ma pomóc decydentom w opracowaniu najskuteczniejszych metod spowalniania i redukcji szkód spowodowanych przez zmiany klimatu w tym i w przyszłym roku. Szczegółowe ustalenia zostaną omówione na trwającym szczycie klimatu COP28.

Do 2090 r. prawie 2,8 miliarda ludzi na całym świecie będzie potencjalnie narażonych na fale upałów
Do 2090 r. prawie 2,8 miliarda ludzi na całym świecie będzie potencjalnie narażonych na fale upałówYasin Demirci/Anadolu Agency via Getty ImagesGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Sporządzony przez międzynarodowe grono raport jest według Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu istotnym narzędziem umożliwiającym decydentom wdrożenie najpilniejszych środków w zakresie łagodzenia skutków globalnego ocieplenia. Główne problemy z nim związane i omówione w raporcie mają zostać przedstawione na trwającym szczycie klimatycznym w Dubaju.

10 kroków do złagodzenia wpływu zmian klimatu

Pełna lista 10 najważniejszych kwestii dotyczących klimatu:

  1. Przekroczenie progu 1,5°C staje się nieuniknione. Niezbędne jest spowolnienie tempa tego zjawiska. Na jego przyspieszenie wpłynęły rekordowe fale upałów w ostatnich latach, a szczególnie tegoroczne rekordy temperatur. O przekroczeniu progu 1,5°C będziemy mówić wówczas gdy przekroczy go wieloletnia średnia - w raporcie IPCC mowa jest o średniej z 20 lat. 
  2. Szybkie i kontrolowane wycofanie paliw kopalnych jest kluczowe, aby zrealizować postanowienia określone w porozumieniu paryskim.
  3. Usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery jest kluczowym krokiem w przeciwdziałaniu zmian klimatu. Proces usuwania gazu musi być wspierany przez decydentów poszczególnych krajów.
  4. Nadmierne poleganie na naturalnych formach pochłaniania dwutlenku węgla (m.in. sadzenie drzew, przyp. red.) jest ryzykowną strategią, ponieważ ich przyszły wkład w pochłanianiu CO2 jest niepewny i niewystarczający.
  5. Aby zaradzić wzajemnie powiązanym kryzysom - dotyczącym klimatu i różnorodności biologicznej - konieczne jest wspólne zarządzanie nimi.
  6. Nakładające się na siebie kryzysy środowiskowe, bioróżnorodności i inne potęgują skutki zmian klimatu i zwiększają ich nieprzewidywalność.
  7. Utrata lodowców górskich przyspiesza.
  8. Zwiększa się brak mobilności ludzi mieszkających na obszarach najbardziej zagrożonych skutkami klimatycznymi. Równocześnie zwiększa się ryzyko migracji klimatycznych.
  9. Sprawiedliwość klimatyczna może być realizowana z pomocą narzędzi, którymi dysponują państwa rozwinięte.
  10. Reforma systemów żywnościowych może przyczynić się do przemian środowiskowych i sprawiedliwych działań klimatycznych.

Decydujący moment na COP28

Profesor Laura Pereira z Wits Global Change Institute, która jest współautorką raportu mówi, że nadszedł czas na radykalne działania decydentów. Według specjalistki świat wciąż oczekuje, że kryzys klimatyczny sam się zmniejszy.

"Biorąc pod uwagę dotychczasowy brak działań ze strony krajów rozwiniętych, przekroczenie 1,5°C staje się nieuniknione. Teraz jest czas na znalezienie ścieżek transformacji, które są potrzebne dla ludzi i planety" - mówi badaczka cytowana w naukowym czasopiśmie Science Direct. Prof. Johan Rockström, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu, dodaje, że świat niedługo zacznie poważnie podchodzić do wycofywania się z paliw kopalnych. 

Ustalenia zawarte w raporcie podkreślają główne problemy klimatyczne świata, a wskazówki naukowców mają pomóc decydentom w podjęciu priorytetowych decyzji na rzecz klimatu na Ziemi. Naukowcy mają nadzieję, że politycy wsłuchają się w głos nauki i podejmą wspólnie odpowiednie decyzje na trwającym szczycie klimatu.

Naukowcy i działacze liczą na zobowiązania decydentów na szczycie COP28
Naukowcy i działacze liczą na zobowiązania decydentów na szczycie COP28Sean GallupGetty Images
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas