Szwajcaria i Włochy muszą wytyczyć nową granicę. Przyczyna jest zaskakująca

Szwajcaria i Włochy zdecydowały o zmianie przebiegu granicy. Wyznaczono ją pod Matterhornem, czyli jedną z najsłynniejszych gór w Alpach. Powodem tej decyzji jest topnienie alpejskich lodowców.

Zmieni się granica między Szwajcarią a Włochami w Alpach
Zmieni się granica między Szwajcarią a Włochami w Alpach123RF/PICSEL

Rząd Szwajcarii zatwierdził oficjalnie zmianę przebiegu granicy z Włochami w Alpach. Wytyczenie granicy w tym turystycznym rejonie wymusiły przede wszystkim zmiany klimatyczne, ponieważ to pod ich wpływem od kilkudziesięciu lat notuje się przyspieszone tempo topnienia lodowców.

Zmiana granicy włosko-szwajcarskiej w Alpach

Zmiana granicy w Alpach dotyczy głównie okolic szczytu Gobba di Rollin, schroniska Carrel oraz płaskowyżu Rosa - wszystkie te obszary znajdują się w pobliżu Matterhornu i popularnych ośrodków narciarskich.

Aby przebieg granicy włosko-szwajcarskiej pod Matterhornem (szóstym co do wysokości samotnym szczytem w Alpach) został zatwierdzony, pod inicjatywą muszą się podpisać przedstawiciele Włoch. Dotychczas to rząd Szwajcarii oświadczył, że z powodu topnienia lodowców zmieniają się odcinki granic określone między innymi przez grzbiety lodowców lub linie zlewnie.

Szwajcaria oświadczyła ponadto, że nowe granice zostały ustalone "zgodnie z interesami gospodarczymi obu stron". Decyzję o zmianie przebiegu granicy kraje uzgodniły już w maju 2023 r.

Wyznaczenie nowych granic ma według nieoficjalnych doniesień ułatwić podział obowiązków nad utrzymaniem cennych ekosystemów szwajcarskiego regionu Zermatt i włoskiej Doliny Aosty.

Szwajcarzy zmienili również przebieg granicy z Francją w kilku miejscach. Powodami są budowa międzynarodowej linii kolejowej oraz renaturyzacja rzek. 50 km granicy francusko-szwajcarskiej przebiega przez szlaki wodne.

Zmiany zachodzące w Alpach wpłyną między innymi na sektor turystyki, zwłaszcza narciarskiej123RF/PICSEL

Niepokojące prognozy na przyszłość

Alpejskie lodowce każdego roku zmniejszają swoją objętość. Szacuje się, że w Szwajcarii w 2023 r. było to 4 proc. W 2022 roku było to rekordowe 6 proc.

Glacier Monitoring in Switzerland (GLAMOS) podaje, że ostatni rok był "wyjątkowy" pod względem topnienia szwajcarskich lodowców.

Według glacjologów niektóre lodowce w Alpach mogą stopnieć całkowicie w ciągu kilkunastu i kilkudziesięciu lat. Trend ten jest obserwowany także na innych kontynentach: m.in. w Ameryce Południowej, gdzie stopniał ostatni lodowiec (warstwa lodu skurczyła się do tego stopnia, że nie można już jej określać mianem lodowca), a także w Azji Środkowej, gdzie proces topnienia tysięcy azjatyckich lodowców znacznie przyspieszył w ostatnich latach.

Międzynarodowa Komisja Ochrony Alp (CIPRA) uważa, że zmiany zachodzące w Alpach wpłyną na sektor turystyki, zwłaszcza narciarskiej.

Znikające lodowce pociągną za sobą ponadto poważniejsze zmiany. Może wzrosnąć zagrożenie dostaw wody pitnej w górskich miejscowościach i zwiększy się zagrożenie powodziowe wywołane topnieniem lodu.

interia© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas