Niebiańskie Góry w obliczu katastrofy. "Do 2100 r. znikną wszystkie"

Lodowce znajdujące się w Azji Środkowej znikają w zastraszającym tempie. Jeden z lodowców cofnął się w ciągu kilkudziesięciu lat niemal o kilometr.

Proces topnienia tysięcy azjatyckich lodowców znacznie przyspieszył w ostatnich latach
Proces topnienia tysięcy azjatyckich lodowców znacznie przyspieszył w ostatnich latachMichał ZajączkowskiEast News

Według raportu Euroazjatyckiego Banku Rozwoju w ciągu 60 lat stopiło się od 14 do 30 proc. lodowców w dwóch głównych łańcuchach górskich Azji Centralnej - Tienszanie i Pamirze.

Proces topnienia tysięcy azjatyckich lodowców znacznie przyspieszył w ostatnich latach.

Prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow ostrzegł w 2023 r. przed fatalnymi prognozami, które wskazują, że lodowce Azji Środkowej zmniejszą się o połowę do 2050 r., a do 2100 r. znikną całkowicie.

Topniejące lodowce w Kirgistanie

Niepokojące wieści dotyczące topnienia lodowców docierają m.in. z Kirgistanu. Na granicy tego kraju i Chin leży najwyższy szczyt Tienszanu lub Gór Niebiańskich - Szczyt Zwycięstwa, który ma 7439 m n.p.m. W środowisku alpinistycznym Rosjan góra ta uchodzi za trudniejszą do zdobycia niż Mount Everest.

Niestety środowisko górskie Tienszanu przekształca się drastycznie wraz ze zmieniającym się klimatem. W tych granica wiecznego śniegu przebiega znacznie wyżej niż w Alpach czy na Kaukazie. W ciągu kilkudziesięciu lat ekosystem ten doświadczył ekstremalnych zjawisk pogodowych - zwłaszcza nienormalnie wysokich temperatur.

Z tego powodu lodowce Tienszanu i Pamiru zaczęły się cofać, a wiele z nich po prostu zniknęło, zostawiając po sobie małe jeziora. O niemal kilometr w ciągu 60 lat cofnął się lodowiec Adygene,podobny los podzieliły inne mniej słynne lodowce.

Największy lodowiec Tienszanu to Inylczek - najszybciej poruszający się lodowiec Kirgistanu oraz szósty najdłuższy lodowiec na Ziemi. Inylczek Południowy i Północny to miejsca docelowe wędrówek alpinistów, ale ich zdobycie należy do wypraw ekstremalnych.

Granica wiecznego śniegu w górach Azji Centralej przebiega znacznie wyżej, niż w Alpach czy na KaukaziePanther MediaEast News

Tysiące topniejących lodowców w Azji Centralnej

Glacjolodzy z napięciem przyglądają się też zmianom, które dotykają lodowiec Fedczenki (lodowiec górski w łańcuchu Pamiru w Tadżykistanie), który jest najdłuższym lodowcem na Ziemi (poza strefami polarnymi).

Długość lodowca w ciągu XX w. zmniejszyła się o co najmniej 1 km, a jego powierzchnia skurczyła się o ok. 11 km². W Pamirze znajdują się liczne lodowce górskie. Na terenie tego łańcucha górskiego w latach 60. znajdowało się ok. 1100 lodowców.

Topnienie tysięcy azjatyckich lodowców zagraża również mieszkańcom tego regionu, który i tak jest dotknięty niedoborem wody pitnej. Innym problemem środowiska Tienszanu jest zwiększająca się skala wydobycia.

Tereny te są bogate w ropę, ołów, czy złoto. Rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne, które są wydobywane przy użyciu środków chemicznych, co również przyspiesza topnienie lodu.

Smutne odkrycie Polaków. Lodowce uwalniają groźne metalePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas