Przyroda w Europie zostanie odbudowana? Czeka nas historyczny moment
W najbliższą środę Parlament UE zdecyduje o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Nowe prawo ma być narzędziem do walki z zanikiem bioróżnorodności i postępującymi zmianami klimatu. Organizacje społeczne apelują do europarlamentarzystów o poparcie projektu.
Ważą się losy ambitnego prawa odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie. Głosowanie w Parlamencie Europejskim będzie kulminacją trwających kilka miesięcy prac nad rozporządzeniem, którego celem jest odbudowa unijnych terenów podmokłych, rzek, lasów, użytków zielonych, ekosystemów morskich, środowisk miejskich i gatunków, które je zamieszkują.
Odbudowa zasobów przyrodniczych w Europie
Projekt Nature Restoration Law zakłada, że do 2030 r. co najmniej 20 proc. obszarów morskich i lądowych Unii, a do 2050 r. - wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy, mają zostać poddane działaniom naprawczym.
Zwolennicy nowego prawa wskazują, że odbudowa przyrody jest kluczową i opłacalną inwestycją w bezpieczeństwo żywnościowe, odporność na zmianę klimatu oraz zdrowie i dobrostan europejskich społeczeństw. Przeciwnicy, wśród których prym wiedzie Europejska Partia Ludowa, straszą ograniczeniami w uprawie roli i niedoborami żywności.
Rozwój i przyroda
Organizacje przyrodnicze wskazują, że prawo odbudowy zasobów przyrodniczych jest też kluczowym elementem strategii rozwoju UE - Europejskiego Zielonego Ładu. Od dobrego stanu ekosystemów zależy bowiem bezpieczna przyszłość Europejczyków.
Zatwierdzenie nowego planu pomogłoby w naprawie chronionych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków. Ponad 80 proc. siedlisk oraz ponad 60 proc. gatunków podlegających ochronie ma nieodpowiedni lub zły stan ochrony. W Polsce stan zachowania przyrody również jest alarmujący - tylko dla 20 proc. siedlisk przyrodniczych i około 36 proc. gatunków chronionych określono stan zachowania jako dobry.
Organizacje podkreślają, że wdrożenie rozporządzenia przyniesie wymierne korzyści społeczne i ekonomiczne. W ocenie organizacji społecznych zwyczajnie nie stać nas na brak prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych.
Głosowanie w sprawie europejskiej przyrody odbędzie się 12 lipca w Parlamencie UE. Specjaliści przewidują, że głosowaniu moga towarzyszyć zaciekłe dyskusje.