Prognozy zmian klimatu mogą być dokładniejsze dzięki antarktycznym chmurom

Instrument zaprojektowany przez Cranfield University pomoże zrozumieć naukowcom zmiany klimatu. Jest zdolny do analizy cząstek z powietrza na Antarktydzie.

Jak chmury będą pomagały prognozować zmiany klimatu?
Jak chmury będą pomagały prognozować zmiany klimatu?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy angielskiego Cranfield University zaprojektowali urządzenie, które miało zastąpić komercyjne rozwiązania, a tym samym oszczędzić 500 tysięcy funtów. W porównaniu do podobnych rozwiązań, ich może pracować zdalnie w trudnym terenie przez wiele miesięcy i pomóc prognozować zmiany klimatyczne.

Jak chmury pomogą prognozować zmiany klimatu?

Urządzenie o nazwie IDirac mierzy emitowany przez ocean siarczek dimetylu, który ma związek z powstawaniem chmur. Spełnia on w atmosferze funkcję jąder kondensacji, czyli cząstek, wokół których koncentrują się kropelki chmur. Uchwycenie tych cząsteczek ma duże znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób emisje wpływają na klimat i jakość powietrza oraz jak zmieniają się w czasie w wyniku globalnego ocieplenia.

Antarktyda jest uważana za zastępstwo świata przedindustrialnego, regionu o minimalnym wpływie człowieka. Lepsze zrozumienie chmur w tym regionie może pomóc wyjaśnić, w jaki sposób chmury formowały się w epoce przedindustrialnej kiedy emisje antropogeniczne były znacznie mniejsze niż obecnie.
powiedział Valerio Ferracci, pracownik naukowy z Cranfield University

"Obecnie jedne z głównych niewiadomych w modelach klimatycznych to chmury i aerozole (które działają jak jądra formowania się chmur). Dzięki lepszemu zrozumieniu kluczowych procesów związanych z powstawaniem i rozwojem chmur możemy udoskonalić ich reprezentację w modelach klimatycznych, ostatecznie zmniejszając ten poziom niepewności" - dodaje Ferracci.

Prognozy klimatyczne są nam coraz bardziej potrzebne

Nowe badania mają pomóc ocenić obecną rolę aerozoli i chmur w porównaniu z epoką przedindustrialną, a tym samym nakreślić wyraźniejszy obraz wpływu działalności antropogenicznej. Naukowiec podkreśla, że skoro klimat zmienia się w wyniku wzrostu stężenia gazów cieplarnianych, wrasta potrzeba zwiększania dokładności przyszłych prognoz klimatycznych.

Te odkrycia mają mieć kluczowe znaczenie m.in. dla Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który musi oferować precyzyjne wskazówki wpływu zmian emisji.

Inwazja szopów praczy w Polsce. Leśnicy wypowiedzieli im wojnęSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas