Plaże w Tunezji stopniowo zanikają

Tunezyjskie wybrzeża ulegają erozjom, przez co cierpią mieszkańcy oraz turystyka. Jest kilka powodów występowania tego zjawiska: nadmierna ingerencja w naturalne procesy, intensyfikacja przemysłu oraz podnoszące się poziomy mórz.

Erozja wybrzeża oznacza niszczenie warstwy terenu
Erozja wybrzeża oznacza niszczenie warstwy terenuPeter AlixEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Tunezyjscy rybacy zauważają znaczne zmiany na okolicznych plażach. W opinii klimatologów to m.in. zmiany klimatu są odpowiedzialne za erozje wybrzeża. Naukowcy ostrzegają jednak, że to człowiek najbardziej wpływa na radykalne zmiany w środowisku.

Podnoszenie się poziomu mórz stanowi zagrożenie m.in. dla mieszkańców nadmorskich miejscowości. Rybacy skarżą się na skutki erozji, np. uszkodzenia łodzi i sieci, w których znajdują się skały.

W procesie erozji ziemia się osuwa, a skały trafiają do morza
W procesie erozji ziemia się osuwa, a skały trafiają do morza De AgostiniGetty Images

Turystyczne miejscowości słynące z pięknych plaż odczuwają teraz skutki erozji wybrzeża. Przedsiębiorcy zauważają znaczny spadek ruchu turystycznego spowodowany według nich niszczejącym wybrzeżem.

"Podnoszący się poziom mórz i znikający piasek poważnie zaszkodziły biznesom na plaży" - mówi jeden z rybaków z południa Tunezji. Według Banku Światowego co najmniej 85 proc. z liczącej ponad 12 mln ludności Tunezji mieszka na wybrzeżu.

Zmiany w naturze

Maghreb, czyli region północno-zachodniej Afryki, w skład którego włącza się Maroko, Tunezję, Algierię i Libię, jest bardziej dotknięty erozją wybrzeża - wynika z badania przeprowadzonego w 2021 r.

Na te drastyczne zmiany wpływa nadmierna ekspansja plaż, niszczenie naturalnych mechanizmów obronnych, takich jak wydmy, a także intensywna budowa tam, które magazynują piasek, zamiast pozwalać mu przedostać się na wybrzeże. Do tego dochodzą skutki przedostawania się do atmosfery gazów cieplarnianych, np. podnoszenie się poziomu mórz.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Nauk o Morzu i Technologii (INSTM) twierdzą, że rząd kraju zareagował na rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa wodnego i zbudował więcej tam. To niestety powstrzymało proces przemieszczania się piasku z głębi lądu na wybrzeże i zaostrzyło erozję wybrzeża.

Skutki globalnego ocieplenia w PolsceSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas