Nadbałtyckie plaże będą szersze. Jaki jest cel?
Na początku września rozpoczęły się prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. Niedługo ten sam proces rozpocznie się na plażach na Westerplatte i w Orłowie. Do poszerzenia plaż wykorzystuje się piasek pochodzący z dna Bałtyku. Wydobywany jest on w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego. Czemu służy poszerzanie plaż?
Refulacja to proces poszerzania oraz ochrony plaż, terenów brzegowych, wysp, czy portów. Proces polega na przepompowaniu piasku z dna morza.
Szersze plaże
Plaża w Gdańsku Brzeźnie zostanie poszerzona na odcinku od wejścia nr 34 do wschodniej strony molo w Brzeźnie, czyli wejścia nr 52. Prace potrwają do października.
We wrześniu rozpoczną się również prace na półwyspie Westerplatte. W listopadzie zacznie się kolejny etap refulacji plaży w Gdyni Orłowie. Plaża zostanie poszerzona od molo do granicy z Sopotem. Urząd Morski w Gdyni planuje na przełomie września i listopada refulacje w Jastrzębiej Górze i Karwieńskich Błotach.
Pierwszy etap prac zakończył się przed wakacjami i obejmował kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni. Wykorzystano ponad 100 tys. m3 piasku. Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska mówi, że obecna inwestycja to największa refulacja w historii Orłowa. Brzeg, przy obu etapach, zostanie wzmocniony łącznie 250 tys. m3 piasku.
Urząd Morski w Gdyni podaje, że celem poszerzenia orłowskiej plaży jest jej ochrona po tym, jak w styczniu 2022 przez północną część Polski przeszły sztormy.
Przed sztormami fragment orłowskiej plaży w Gdyni miał kilkanaście metrów szerokości. Później - kilkanaście centymetrów. Wówczas rzeczniczka UM w Gdyni przekazywała, że na odcinku 300 metrów od mola w Orłowie w kierunku Sopotu "plaża zniknęła, a na pozostałych 200 metrach zostało jej ok. 50 proc.".
Urząd Morski twierdzi, że przez cały rok prowadzi działania, mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym ich celem jest zapobieganie zniszczeniom i podtopieniom terenów zurbanizowanych.