Pierwszy taki pomysł w Polsce. Nowatorski plan przetestuje Zielona Góra

Czujniki smogowe znajdą się w miejskich autobusach w Polsce. Zielona Góra testuje nowatorski system do monitorowania jakości powietrza. Dzięki mobilnym czujnikom zamontowanym na autobusach komunikacji miejskiej można stworzyć wyjątkowo dokładną i aktualizowaną w czasie rzeczywistym mapę zanieczyszczeń. Sprawą zajęła się Adrianna Borowicz w programie "Czysta Polska" w Polsat News.

Autobus miejski w Zielonej Górze
Autobus miejski w Zielonej GórzeNewsLubuskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Stacjonarnych czujników monitorujących jakość powietrza nigdy nie będzie na każdej ulicy. Ale jeśli zamontuje się je na autobusach miejskich- to powstanie interaktywna mapa zanieczyszczeń - dowiadujemy się z programu "Czysta Polska" w Polsat News. Dzięki temu projektowi powstała unikatowa mapa czystości powietrza na tych trasach, którymi jeżdżą autobusy zielonogórskiej komunikacji miejskiej.

Prof. Justyna Patalas-Maliszewska z Instytutu Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. - W ten sposób naprawdę w czasie rzeczywistym, w miejscach gdzie nie ma stacjonarnych czujników możemy dotrzeć i pokazać co jest dobrego w powietrzu. To dopiero pilotaż, ale wnioski są obiecujące, bo nigdy wcześniej jakość powietrza nie była w Zielonej Górze tak szczegółowo monitorowana.  Założenia opracowały dwie uczelnie wyższe - zielonogórska i w niemieckim Chociebużu. W realizacji pomógł biznes.

A Dineshkumar Musalekar, biznesowy partner projektu, dodaje: - Wcześniej produkowaliśmy czujniki do pomiaru różnych parametrów w pomieszczeniach biurowych, na przykład wilgoci, światła i zanieczyszczeń. Udoskonaliliśmy go pod kątem projektu z autobusami.

Czujniki na autobusach komunikacji miejskiej

Czujniki w postaci białych skrzyneczek umieszczono na dachach autobusów na wybranej trasie. Po jednym w Zielonej Górze i Chociebużu. Dzięki temu władze miast wiedzą już gdzie są punkty problematyczne, na przykład z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych. - Zebrane dane pomogą urzędnikom w podjęciu działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Będą to dane zbierane w czasie rzeczywistym więc jeśli okaże się, że stan powietrza jest bardzo zły, będzie można ostrzec mieszkańców - mówi Dineshkumar Musalekar.

Dzięki temu banalnemu rozwiązaniu powstanie mapa dobrego powietrza, która ma pomóc przyciągnąć nowych mieszkańców. Naukowcy nie od dziś przypominają, że jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pełniejsze dane o zanieczyszczeniach pomogą na przykład w planowaniu codziennych aktywności. Dineshkumar Musalekar podaje przykład: - Jeśli lubię biegać o czwartej popołudniu, ale widzę że zanieczyszczenie powietrza jest zdecydowanie niższe o szóstej, to będę wtedy biegać. To tylko jeden z przykładów jak to rozwiązanie może poprawi jakość życia.

Mapa będzie będzie dostępna on-line dla każdego. Testy pokazały, że takie rozwiązanie ma sens, trzeba tylko uwzględnić kilka kwestii. - Czujniki muszą być odpowiednio zbudowane, ponieważ inne są w elektrycznych autobusach, inne w napędzanych wodorem, a inne w tradycyjnych. W Cottbus oni mają zupełnie inną flotę autobusów - wyjaśnia prof. Justyna Patalas-Maliszewska.

W autobusach zamontowano czujniki smogowe. Mają ważną funkcjęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas