Papier, kawa, mięso. UE zakaże sprzedaży produktów, które doprowadziły do wylesiania

Zgodnie z nowym porozumieniem produkty przyczyniające się do wylesiania nie będą sprzedawane w Unii Europejskiej. Kwestia ta dotyczy między innymi upraw kakao, soi i hodowli bydła. Produkty, których wytworzenie wiązało się z łamaniem praw człowieka, a w tym ludności tubylczej również nie będą mogły być sprzedawane we wspólnocie.

Plantacja palm oleistych w Indonezji
Plantacja palm oleistych w Indonezji Dimas Ardian/Bloomberg Getty Images

W wyniku trwającego 30 lat procesu wylesiania, z powierzchni Ziemi zniknęły lasy o obszarze większym niż całe terytorium Unii Europejskiej. Konsumpcja produktów, dla których uprawiania wycięto drzewa stanowi 10 proc. strat. UE w związku z tym zakazuje się sprzedaży produktów prowadzących do wylesiania. Wśród nich są:  kakao, kawa, olej palmowy, soja, drewno, guma, węgiel drzewny. Nowe przepisy dotyczą także przemysłowej hodowli bydła, która również przyczynia się do ogromnej skali deforestacji.

Nowe przepisy odnoszą się też do praw człowieka, w tym ludności tubylczej, której prawa są nagminnie łamane na terenach wycinek drzew.

Unia Europejska chce walczyć ze zmianami klimatycznymi i utratą różnorodności biologicznej. Nowe prawo zobowiązuje firmy do zapewnienia, że produkty sprzedawane na terenie wspólnoty nie pochodzą z wylesionych terenów.

Porozumienie dla przyrody

Zgodnie z nowymi przepisami każdy producent będzie zobowiązany do przedstawienia certyfikatu, zapewniającego, że jego produkty nie pochodzą z niezrównoważonej gospodarki leśnej. 

Chociaż żaden kraj ani towar nie zostaną objęte zakazem, firmy nie będą mogły sprzedawać swoich produktów w UE bez tego rodzaju oświadczenia. Zgodnie z żądaniem posłów do PE firmy będą również musiały zweryfikować zgodność z krajowymi przepisami, w tym tymi dotyczącymi praw człowieka.

Nowe prawo ma gwarantować europejskim konsumentom, że kupowane przez nich produkty nie przyczyniają się do niszczenia i degradacji lasów, w tym kluczowych dla świata lasów pierwotnych. Cenne obszary zostają bezpowrotnie utracone na rzecz masowych upraw soi, palm oleistych, kawy oraz przemysłowej hodowli zwierząt. Z tego względu producenci kawy, mięsa, czekolady, kauczuku, węgla drzewnego i wyrobów papierniczych i mebli będą zobowiązani do zrównoważonej produkcji.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska

Kontrole

Właściwe organy UE będą miały dostęp do informacji dostarczonych przez firmy, takich jak współrzędne geolokalizacyjne. Inspektorzy będą przeprowadzać kontrole z użyciem narzędzi monitoringu satelitarnego oraz analizy DNA, aby sprawdzić skąd pochodzą produkty.

Posłowie doszli do porozumienia przed COP15 - szczytem różnorodności biologicznej w Montrealu. 

Nowe prawo wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, ale niektóre artykuły zaczną obowiązywać 18 miesięcy później.Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że w latach 1990-2020 w wyniku wylesiania utracono 420 mln hektarów lasów - obszar większy niż UE. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas