Reklama

Odtwarzanie bagien znaczące w walce z emisją dwutlenku węgla

Tereny podmokłe są niedocenionym sprzymierzeńcem w walce z globalnym ociepleniem. Te stosunkowo rzadko występujące ekosystemy śmiało możemy nazywać najlepszymi naturalnymi magazynami węgla, którego niewyobrażalne ilości znajdują się właśnie w bagnach. Odtwarzając takie tereny, znacząco zapobiegniemy nadmiernej emisji dwutlenku węgla.

Choć wszelkiego rodzaju mokradła zajmują zaledwie niecały jeden procent powierzchni naszej planety, przechowują ponad jedną piątą całego węgla znajdującego się w organicznym ekosystemie, zdecydowanie wyprzedzając pod względem efektywności na przykład lasy czy oceany.

Niestety z roku na roku obszar terenów podmokłych jest regularnie zmniejszany poprzez zanieczyszczenia oraz przede wszystkim osuszanie na potrzeby działalności człowieka. Tym sposobem do atmosfery dostają się olbrzymie ilości dwutlenku węgla, przyczyniając się do zmian klimatu.

Zobacz także: Jak globalne ocieplenie wpłynie bezpośrednio na Polskę?

Reklama

Mokradła, które od tysięcy, a nawet milionów, lat pochłaniają znaczne ilości wspomnianego gazu cieplarnianego, stają się przez nasze działania czymś zupełnie odwrotnym, czego rezultatem jest emisja zamiast wyłapywania.

Rekultywacja bagien

Jak alarmują naukowcy, nadal mamy czas, aby zapobiec tym zmianom, a kluczem do sukcesu mają być innowacyjne działania rekultywacyjne. Dotychczas większość prób rekonstrukcji terenów podmokłych kończyła się fiaskiem, lecz rozwiązaniem tego problemu mają być między innymi starannie dobrane rośliny sadzone wystarczająco blisko siebie tak jak w przypadku naturalnego procesu budowanie krajobrazu.

Oczywiście cały proces rekultywacji jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, a jego dokładny przebieg zależy również od konkretnego rodzaju terenu, lecz najważniejsze, abyśmy w końcu rozpoczęli odpowiednie działania. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bagna | mokradła | dwutlenek węgla | globalne ocieplenie | zmiany klimatu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy