Odszkodowania i surowsze normy. UE reguluje kwestie zanieczyszczeń środowiska
Unia Europejska chce wprowadzić surowsze ograniczenia dotyczące zanieczyszczeń środowiska. W związku z tym zaproponuje trzy nowe ustawy. Jedna dotyczy usuwania zanieczyszczeń wprowadzanych do wód przez koncerny farmaceutyczne i przemysł kosmetyczny.
„Zanieczyszczenie powietrza jest nadal największym zagrożeniem środowiskowym dla naszego zdrowia. Ich skutki są najdotkliwsze dla osób najwrażliwszych, jak dzieci, osoby starsze, czy te z pewnymi schorzeniami” – powiedział unijny komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevicius.
W związku z problemem Komisja Europejska zaproponuje trzy ustawy dotyczące zanieczyszczeń powietrza i europejskich wód. Wśród nich znajdzie się wymóg znacznej poprawy jakości powietrza w krajach członkowskich. Nowe normy jakości powietrza zostaną podane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) i będą zobowiązywać do przestrzegania nowych ram do 2030 r.
WHO zaostrzyła w zeszłym roku wytyczne dotyczące jakości powietrza na świecie. Organizacja wyraża również nadzieję, że nowe normy zachęcą kraje do jak najszybszej transformacji energetycznej i przejścia na czyste źródła energii.
Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza, takie jak cząstki stałe pochodzące z przemysłu i dwutlenek azotu z transportu, może powodować cukrzycę, choroby płuc i raka
Poziom spalania paliw kopalnych doprowadził do 117 tys. zgonów w 2020 r. tylko z powodu narażenia na drobny pył zawieszony PM2,5, głównie przez sektor transportu. Tylko w Polsce każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie prawie 50 tys. osób.
W sumie zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną 300 tys. przedwczesnych zgonów w Europie (każdego roku). Ostrzejsze przepisy UE mogą zmniejszyć liczbę takich zgonów o 70 proc. w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Będziemy mogli ubiegać się o odszkodowania
Choć jakość powietrza w Europie uległa poprawie w ciągu ostatniej dekady, wiele krajów nadal nie przestrzega limitów nadanych przez UE. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał kraje, w tym Francję, Polskę, Włochy i Rumunię za winne zanieczyszczenia powietrza. Sprawę wniosła Komisja Europejska.Minister Sinkevicius powiedział, że nowe przepisy UE zapewnią obywatelom możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Jeśli obywatel UE uzna, że fatalna jakość powietrza przyczyniła się do zachorowania na związane z tym dolegliwości, będzie mógł złożyć wniosek.
Inna propozycja, która będzie rozpatrywana w Parlamencie Europejskim dotyczy odpowiedzialności koncernów kosmetycznych i farmaceutycznych. Zgodnie z pomysłem, będą one miały ponosić część kosztów usuwania zanieczyszczeń, jakie wprowadzają do wód w całej Europie.„W ten sposób unikniemy konieczności płacenia tych kosztów przez podatników w całości” – powiedział minister Sinkevicius.