Odszkodowania i surowsze normy. UE reguluje kwestie zanieczyszczeń środowiska

​Unia Europejska chce wprowadzić surowsze ograniczenia dotyczące zanieczyszczeń środowiska. W związku z tym zaproponuje trzy nowe ustawy. Jedna dotyczy usuwania zanieczyszczeń wprowadzanych do wód przez koncerny farmaceutyczne i przemysł kosmetyczny.

Zanieczyszczenia wód to gigantyczny problem całego świata. Spływają one m.in. z przemysłu
Zanieczyszczenia wód to gigantyczny problem całego świata. Spływają one m.in. z przemysłuGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

„Zanieczyszczenie powietrza jest nadal największym zagrożeniem środowiskowym dla naszego zdrowia. Ich skutki są najdotkliwsze dla osób najwrażliwszych, jak dzieci, osoby starsze, czy te z pewnymi schorzeniami” – powiedział unijny komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevicius.

W związku z problemem Komisja Europejska zaproponuje trzy ustawy dotyczące zanieczyszczeń powietrza i europejskich wód. Wśród nich znajdzie się wymóg znacznej poprawy jakości powietrza w krajach członkowskich. Nowe normy jakości powietrza zostaną podane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) i będą zobowiązywać do przestrzegania nowych ram do 2030 r.

WHO zaostrzyła w zeszłym roku wytyczne dotyczące jakości powietrza na świecie. Organizacja wyraża również nadzieję, że nowe normy zachęcą kraje do jak najszybszej transformacji energetycznej i przejścia na czyste źródła energii.

Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza, takie jak cząstki stałe pochodzące z przemysłu i dwutlenek azotu z transportu, może powodować cukrzycę, choroby płuc i raka

Poziom spalania paliw kopalnych doprowadził do 117 tys. zgonów w 2020 r. tylko z powodu narażenia na drobny pył zawieszony PM2,5, głównie przez sektor transportu. Tylko w Polsce każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie prawie 50 tys. osób.

W sumie zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną 300 tys. przedwczesnych zgonów w Europie (każdego roku). Ostrzejsze przepisy UE mogą zmniejszyć liczbę takich zgonów o 70 proc. w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Ptak toki - symbol zaangażowanego rolnictwaAFP

Będziemy mogli ubiegać się o odszkodowania

Choć jakość powietrza w Europie uległa poprawie w ciągu ostatniej dekady, wiele krajów nadal nie przestrzega limitów nadanych przez UE. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał kraje, w tym Francję, Polskę, Włochy i Rumunię za winne zanieczyszczenia powietrza. Sprawę wniosła Komisja Europejska.Minister Sinkevicius powiedział, że nowe przepisy UE zapewnią obywatelom możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Jeśli obywatel UE uzna, że fatalna jakość powietrza przyczyniła się do zachorowania na związane z tym dolegliwości, będzie mógł złożyć wniosek.

Inna propozycja, która będzie rozpatrywana w Parlamencie Europejskim dotyczy odpowiedzialności koncernów kosmetycznych i farmaceutycznych. Zgodnie z pomysłem, będą one miały ponosić część kosztów usuwania zanieczyszczeń, jakie wprowadzają do wód w całej Europie.„W ten sposób unikniemy konieczności płacenia tych kosztów przez podatników w całości” – powiedział minister Sinkevicius.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas