Nieefektywne kopalnie węglowe wkrótce znikną. Największe gospodarki podały datę
Oprac.: Katarzyna Nowak
Włochy, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Francja, Niemcy i Wielka Brytania zobowiązały się do rezygnacji z produkcji węgla w elektrowniach, które nie spełnią norm klimatycznych. Chodzi o zakłady, które nie są wyposażone w technologię wychwytu dwutlenku węgla. Grupa G7 podjęła decyzję, że do 2035 r. nie będzie można korzystać z elektrowni, które nie spełniają tych norm.
Ministrowie krajów należących do grupy G7 podjęli decyzję o wycofaniu z użycia elektrowni węglowych, które nie spełniają określonych norm środowiskowych. Nieefektywne zakłady nie będą mogły funkcjonować od 2035 r., jeśli nie zostaną wyposażone w odpowiednią technologię wychwytywania dwutlenku węgla - podała w oświadczeniu grupa G7. Zapis znalazł się w dokumencie, jaki sporządzono w Turynie.
G7: elektrownie węglowe będą musiały wychwytywać CO2
Zobowiązanie do wycofywania się z nieefektywnej produkcji energii z węgla ma ograniczyć wzrost globalnej emisji gazów cieplarnianych. Według specjalistów ds. energetyki Ember zobowiązanie Włoch, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Niemiec i Japonii jest przełomowe, ponieważ kraje nie mogły do tej pory osiągnąć porozumienia w tej sprawie.
Włoski minister środowiska Gilberto Pichetto Fratin powiedział po spotkaniu, że po raz pierwszy w grupie G7 wyznaczono wspólną ścieżkę i cel w sprawie dalszego użycia węgla. Według polityka decyzja grupy jest mocnym sygnałem do obniżania emisji dla krajów uprzemysłowionych.
"To duży sygnał dla świata, aby ograniczać zużycie węgla" - powiedział cytowany przez The Guardian.
W Wielkiej Brytanii została ostatnia elektrownia węglowa
W dokumencie sporządzonym w Turynie zwrócono uwagę, że kraje takie Niemcy i Francja będą miały swobodę w odchodzeniu od węgla, ponieważ są od niego nadal uzależnione.
W Wielkiej Brytanii energetyka węglowa dobiega końca. We wrześniu przewidziano zamknięcie ostatniej elektrowni węglowej Ratcliffe-on-Soar w Nottinghamshire. W zeszłym roku elektrownia wygenerowała zaledwie 1 proc. energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.
W Kanadzie i Włoszech energia węglowa stanowiła niecałe 6 proc. miksu energetycznego, ale nadal stanowi 32 proc. miksu w Japonii i 27 proc. miksu energetycznego Niemiec.