Nawałnica węgla w Europie. Eksport większy o 35 proc.

Import węgla do Europy wzrósł w ciągu ośmiu miesięcy o 35 proc. W związku z tym oddalają się perspektywy poprawy stanu powietrza w krajach UE. Na obszarach, gdzie spala się paliwa kopalne, jakość powietrza utrudnia oddychanie, zatruwa powietrze oraz pogłębia problemy klimatyczne.

Ruda Śląska, Kopalnia Halemba
Ruda Śląska, Kopalnia HalembaTomasz JastrzębowskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Import węgla energetycznego w Europie zwiększył się w ciągu ośmiu miesięcy o 35,5 proc. Kryzys energetyczny, na który składa się wiele czynników doprowadził do zwiększenia spalania węgla. To według Reutersa największa skala importu węgla w tym okresie na tle innych regionów świata. Spalanie węgla w Europie znacznie pogarsza jakość powietrza. Poziom zanieczyszczeń wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i na pogarszający się problem klimatyczny.

Środowisko i węgiel

Do sierpnia do Europy dostarczono ok. 57,3 mln ton węgla energetycznego. Stanowiło to 9,5% światowego importu źródła energii cieplnej w tym okresie. Równocześnie Europa importowała największą ilość węgla od 2018 r.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. polityka energetyczna na świecie, a zwłaszcza w Europie musiała zostać zrewidowana. Szantaż energetyczny, bo tak nazywają działania rosyjskiego Gazpromu kraje Europy, doprowadził m.in. do zwiększenia importu węgla do Europy. A co za tym idzie, do porzucenia dotychczasowych celów klimatycznych.

Kopalnia węgla w Niemczech, Janschwalde kolo Cottbus
Kopalnia węgla w Niemczech, Janschwalde kolo CottbusNews LubuskiEast News

Równolegle zmniejszają się szanse Europy, która dążyła do bycia liderem w zakresie ograniczania spalania węgla i zwiększaniu udziału energii odnawialnej. Klimat ucierpi na zwiększonym spalaniu paliw kopalnych.

Kryzys i OZE

Pomimo że w Europie wyłączono dziesiątki elektrowni węglowych i zainwestowano w dodatkowe odnawialne źródła energii, europejski kontynent jest zanieczyszczony i narażony na katastrofalne skutki zmian klimatu, takie jak ekstremalne upały, przewlekła susza czy gwałtowne powodzie.

UE w sumie wytwarza już ok. 38 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Najwięcej OZE wytwarza Austria (78 proc.), Szwecja (75 proc.), Dania (65 proc.) i Portugalia (58 proc.). Prawie 40 proc. wytworzonej w UE energii odnawialnej pochodzi z energetyki wiatrowej.

Wielu nabywców paliw kopalnych, w tym węgla, zostało zmuszonych do wdrożenia środków nadzwyczajnych, aby obniżyć koszty. Dotyczy to m.in. przejścia na tańszy węgiel.

W związku z tym np. Niemcy zostały zmuszone do zaopatrywania się w węgiel z Kolumbii i RPA. Problemem w przypadku realizowania dostaw z tak odległych miejsc jest wysoki ślad węglowy. W Niemczech ceny rachunków za energię wzrosły ponad dziesięciokrotnie względem lat 2017-2020.

Jezioro Solińskie wysycha. Zdjęcia nie zostawiają złudzeńPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas