Reklama

Naukowiec z Ukrainy: Ciężko jest teraz rozmawiać o klimacie

W poniedziałek opublikowana zostanie druga część raportu ONZ na temat negatywnych skutków zmian klimatycznych. Jedynym współautorem raportu IPCC z Ukrainy jest naukowiec Yakiv Didukh.

"Z mojego domu mogę usłyszeć eksplozje" - powiedział Yakiv Didukh agencji Reuters. "Ciężko jest mi teraz myśleć i rozmawiać o klimacie, ponieważ sytuacja psychologiczna jest bardzo napięta. Czekam i mam nadzieję, że to wszystko się skończy i będę mógł zająć się badaniami" - dodał naukowiec.

Didukh to botanik z Narodowa Akademia Nauk Ukrainy. Raport ONZ przygotowany przez drugą grupę roboczą będzie dotyczył zmian klimatu i adaptacji do ich skutków. Ukraiński badacz opracowywał w nim rozdział dotyczący ekosystemów słodkowodnych i lądowych.

Reklama

Inwazja Rosji na Ukrainę może skomplikować klimatyczne plany Unii Europejskiej

Rosja przeprosiła Ukrainę na szczycie klimatycznym ONZ

Negocjacje w celu sfinalizowania raportu na temat adaptacji do zmian klimatu, przygotowanego przez Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), odbyły się w weekend. Dokument został podpisany przez rządy na całym świecie.

Mimo obaw o bezpieczeństwo i utrudnionego dostępu do internetu z powodu rosyjskiej inwazji, w negocjacjach wzięli udział także delegaci z Ukrainy. Swietlana Krakowska, przedstawicielka tego kraju wygłosiła podczas sesji poruszające przemówienie. Większość ukraińskiej delegacji została "zmuszona do opuszczenia swoich domów" - powiedziała Krakowska.

Przemawiając na sesji zamykającej obrady z udziałem przedstawicieli 195 państw, szef rosyjskiej delegacji Oleg Anisimow powiedział, że przeprasza "w imieniu wszystkich Rosjan, którzy nie byli w stanie zapobiec temu konfliktowi. Wszyscy, którzy wiedzą, co się dzieje, nie znajdują żadnego uzasadnienia dla tego ataku na Ukrainę" - dodał.

Nad raportem IPCC pracowało pięciu naukowców z Rosji. 

Psy i koty z Ukrainy to ciche ofiary wojny. Polska chce im pomóc

© 2021 Reuters

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy