Największe jeziora na świecie wysychają. Prognozy są fatalne

W czasopiśmie "Science" pojawił się bardzo niepokojący artykuł. Zdaniem naukowców ponad połowa największych jezior i zbiorników wodnych utraciła gigantyczne ilości wody. Winne są zmiany klimatu i nadmierna konsumpcja.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Ponad 2 mld ludzi jest dotknięte brakiem wody
Ponad 2 mld ludzi jest dotknięte brakiem wody123RF/PICSEL

Brak dostępu do wody pitnej doskwiera coraz bardziej również w Europie. Hiszpania musiała ograniczyć zużycie wody w rolnictwie aż o 40 proc., fabryka Tesli pod Berlinem zużywa tyle wody, że nie starcza jej dla mieszkańców, w Polsce latem do niektórych miejscowości musi dojeżdżać beczkowóz, ponieważ lokalne źródła wyschły. To jednak dopiero początek. Szacuje się, że na całym świecie aż 2 mld ludzi są dotknięte brakiem wody.

Największe jeziora wysychają

Ok. 25 proc. światowej populacji żyje w basenie wysychającego jeziora. Jest to bardzo alarmująca wiadomość, ponieważ pomimo faktu, że jeziora pokrywają tylko zaledwie 3 proc. planety, zawierają prawie 90 proc. ciekłej, słodkiej wody. Stanowią niezbędne źródła wody pitnej, nawadniania i energii, a także zapewniają niezbędne siedliska dla zwierząt i roślin.

Niestety naukowcy zauważają, że na całym świecie jeziora odnotowują gwałtowne spadki poziomu wody. Dzięki pomiarom satelitarnym ustalono, że ponad połowa światowych jezior od 30 lat rocznie traci 22 mld ton wody.

Jezioro Mead w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych w rzece Kolorado dramatycznie skurczyło się przez ogromną suszę i dziesięciolecia eksploatacji. Morze Kaspijskie, znajdujące się między Azją a Europą, zmniejsza się z roku na rok przez globalne ocieplenie. Warto wspomnieć, że jest to największy na świecie śródlądowy zbiornik wodny.

Naukowcy opublikowali interaktywną mapę satelitarną, dzięki której widać, które zbiorniki na świecie wysychają najszybciej
Naukowcy opublikowali interaktywną mapę satelitarną, dzięki której widać, które zbiorniki na świecie wysychają najszybciejmateriały prasowe

Przyczyna? Globalne ocieplenie i zużycie wody

Fangfang Yao, hydrolog powierzchniowy z University of Virginia, który kierował badaniem, stwierdził, że 56 proc. spadku naturalnych jezior było spowodowane globalnym ociepleniem i konsumpcją ludzi, a ocieplenie "ma w tym większy udział".

Badanie wykazało, że niezrównoważone wykorzystanie wody przez ludzi wysuszyło jeziora, takie jak Morze Aralskie w Azji Środkowej i Morze Martwe na Bliskim Wschodzie, podczas gdy jeziora w Afganistanie, Egipcie i Mongolii zostały dotknięte wzrostem temperatury, co może zwiększyć utratę wody do atmosfery.

Źródło: The Guardian, CNN

Kobiety, woda i wojna. Podcast o Sudanie PołudniowymINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas