Leje deszcz, wylewają rzeki. Ale to luty jest najbardziej suchym miesiącem

W lutym w wielu regionach Polski warto było regularnie nosić ze sobą parasol, pogoda nie rozpieszczała. Ale statystyki IMGW są nieubłagane. Luty jest najbardziej suchym miesiącem w ciągu roku. O co w tym wszystkim chodzi?

Luty wydaje się być niezwykle mokrym miesiącem. Jest jednak zupełnie przeciwnie
Luty wydaje się być niezwykle mokrym miesiącem. Jest jednak zupełnie przeciwnie123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na początek mała zagadka. Zastanówmy się chwilę, który miesiąc jest tym najbardziej suchym, a który najbardziej mokrym miesiącem roku. Patrząc na długotrwałe opady i wysokie stany rzek prawdopodobnie część osób powiedziałaby, że najwięcej pada w listopadzie lub w okolicy lutego (czyli końcówka zimy). A kiedy najmniej? No pewnie latem, czasem przejdzie chmura, zagrzmi, popada, ale szybko minie. Ale prawda może nieco zaskoczyć.

Statystyki IMGW z 30 lat (lata 1991-2020) jednoznacznie wskazują, że najbardziej suchym miesiącem jest luty, podczas gdy najwięcej deszczu spada w... lipcu. Jak to możliwe?

Najbardziej suchym miesiącem roku jest luty, najbardziej mokrym lipiec. Wyjaśniamy

Popatrzmy na mapy klimatyczne. W lutym na nizinach pada przeważnie 20-30 mm deszczu (czyli 20-30 litrów na metr kwadratowy). Na wyżynach i pojezierzach ta wielkość wzrasta do 30-40 mm. W lipcu na większości obszaru naszego kraju suma opadów wzrasta do 60-80 mm, a w górach przekracza 100 mm.

Suma opadów w lutym w latach 1991-2020
Suma opadów w lutym w latach 1991-2020Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Suma opadów w listopadzie w latach 1991-2020
Suma opadów w listopadzie w latach 1991-2020Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Dlaczego może nam się wydawać, że to okres jesienno-zimowy jest tym bardziej wilgotnym momentem w ciągu roku? Wszystko przez ilość wody spadającej z nieba i czas trwania opadów.

W lutym może padać deszcz o słabym natężeniu, ale przez kilkadziesiąt godzin. Więcej chodzimy z parasolami, widzimy mokre chodniki i ulice. Ale przez cały ten czas spada zaledwie około 5-10 mm opadu. Latem taka ilość może spaść w ciągu... 30 minut, ponieważ opad będzie niezwykle intensywny, ale front szybko przejdzie dalej. Nic więc dziwnego, że pogoda może nas zmylić, prawda?

Pod koniec zimy zaczynają się także roztopy i podnosi się poziom wody w rzekach. To dodatkowo sprawia, że wizualnie luty wydaje się być miesiącem niezwykle obfitującym w wodę.

Luty najbardziej suchym miesiącem roku. Już niedługo

Statystyki prowadzone przez klimatologów pokazują jeszcze jedno - ostatnie lata są coraz cieplejsze, a zimy bardziej mokre. W ostatnich dwóch latach w lutym rzeczywiście padało więcej niż zazwyczaj. Również w tym roku deszczu jest więcej.

Postępująca zmiana klimatu sprawia, że obserwujemy też wyższe temperatury. Wystarczy zestawić mapy z poszczególnych wieloleci (poszczególne mapy można porównać w serwisie IMGW), a można zauważyć, że zarówno lipiec jak i luty są coraz bardziej wilgotne. Niedługo najbardziej suchym miesiącem będzie marzec, kiedy na większość obszaru Polski spada 20-40 mm deszczu.

Suma opadów w marcu w latach 1991-2020
Suma opadów w marcu w latach 1991-2020Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Polskie wulkany zostaną zasłonięte. Staną 60-metrowe masztyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas