Kraj o zerowej emisji i tak ma problem. Anomalie zmieniają górski krajobraz
Oprac.: Katarzyna Nowak
Ok. 70 proc. powierzchni Bhutanu jest pokryte lasami. Mimo że Bhutan jest krajem o zerowej emisji dwutlenku węgla, skutki zmian klimatu stają się tu coraz bardziej widoczne.
Bhutan jest położony między Indiami i Chinami. Szczyty leżące w północnej części kraju sięgają powyżej 7000 m n.p.m., a góry stanowią większość powierzchni kraju.
Mimo że obszary Bhutanu wyglądają majestatycznie to ze względu na swoje położenie geograficzne i skutki zmian klimatu życie mieszkańców staje się coraz bardziej niepewne.
Zmienność klimatu w Bhutanie
Bhutan jest prawdopodobnie jedynym na świecie krajem o zerowej emisji dwutlenku węgla (badania IRENA z 2020 r.) i słynie z prośrodowiskowej polityki oraz edukacji w tym zakresie. Mimo że gospodarczo Bhutan uważany jest za jeden z najmniej rozwiniętych krajów Azji, pod względem polityk środowiskowych jest plasowany na najwyższej pozycji.
Głównym źródłem energii w Bhutanie jest ta wytworzona z wody, dlatego gospodarka wodna ma w tym miejscu kluczowe znaczenie. W kontekście zmian klimatu Bhutan jest zagrożony błyskawicznymi powodziami, generowanymi m.in. przez efekt cieplarniany. Już teraz w części kraju występują gwałtowne powodzie wraz z osuwiskami.
Ekstremalne zjawiska pogodowe uderzają w azjatyckie rolnictwo, które dla 80 proc. mieszkańców stanowi źródło utrzymania, energetykę wodną oraz sektor leśny - potwierdza krajowy urząd ds. hydrologii i meteorologii.
Z powodu globalnego ocieplenia lodowce w Bhutanie powoli zanikają i topnieją, co zagraża zniszczeniem wiosek położonych w górach.
Himalaje dotknięte zmianą klimatyczną
Himalaje są trzecim największym skupiskiem lodowców na świecie. Zaraz przed nimi plasują się jedynie Antarktyda i Arktyka.
Szybsze topnienie lodowców w Himalajach ma wpływ na życie milionów mieszkańców Azji - zależy od nich jakość upraw rolniczych, ale są także ważne dla sektora energetyki. Topniejące lodowce podnoszą poziom rzek i jezior, co może mieć katastrofalne skutki.
Himalaje to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Ma ponad 2,5 tys. km długości i 250 km szerokości. Góry rozciągają się na terenie takich krajów jak Tybet, Pakistan, Indie, Nepal i Bhutan. Lodowce w Himalajach zajmują ok. 10 tys. km kwadratowych. Występują głównie wokół wielkich masywów górskich i najwyższych szczytów takich jak Mount Everest.