Jezioro Solińskie wysycha. Zdjęcia budzą grozę

Internet obiegły zdjęcia przedstawiające zatrważająco niski poziom wody w Jeziorze Solińskim, które jest nazywane także "bieszczadzkim morzem". To największy w Polsce zbiornik retencyjny, więc zmiana stanu wody nie jest niczym nowym. W tym roku jest jej jednak wyjątkowo mało. Do tego stopnia, że miejscami po jeziorze można przejść suchą stopą, a na mieliznach zalegają łodzie.

Na terenie prawie całego Podkarpacia panuje susza hydrologiczna. Najlepiej widać to, patrząc na Jezioro Solińskie, które ze względu na niewielką ilość opadów w wielu miejscach odsłoniło swoje dno. Bywa, że na mieliznach zalegają łodzie. Tam, gdzie jeszcze niedawno była woda, dzisiaj można przejść suchą stopą - relacjonują mieszkańcy i lokalne media.

Bieszczadzkie morze wysycha. Susza w Jeziorze Solińskim

Są też jednak miejsca, gdzie poziom wody w jeziorze wydaje się zupełnie normalny. Tak jest na przykład na wysokości zapory, która powstała wraz z jeziorem i dzięki której możliwa jest produkcja prądu z elektrowni wodnej.

Reklama

Jezioro Solińskie nazywane jest "bieszczadzkim morzem". Przyczyną jego wysychania jest długotrwały brak deszczu, ale nie tylko. Ten największy pod względem pojemności zbiornik w Polsce powstał w latach 60. razem z zaporą, poniżej której wybudowano elektrownię wodną o mocy 200 MW. Jej praca również ma wpływ na pojemność jeziora.

Wyjątkowo suchy rok obniżył poziom Jeziora Solińskiego

Obniżenie poziomu wody w jeziorze występuje regularnie, ale tegoroczne rozmiary tego zjawiska są wyjątkowe. Jak zauważają internauci, obecny poziom jest o 4-5 metrów niższy niż zazwyczaj o tej porze roku. W ostatnim czasie tak niski poziom Jezioro Solińskie miało tylko dwa razy: w 2011 i 2003 roku. Jest to zbiornik retencyjny i do pewnego stopnia można manipulować jego poziomem wody.

Jezioro Solińskie położne jest w pobliżu miejscowości Solina (woj. podkarpackie). Zasilają go przede wszystkim dwie rzeki: San i Solinka. Jezioro ma powierzchnię 22 kilometrów kwadratowych i pojemność 472 milionów metrów sześciennych. Zapora, która się tam znajduje jest najwyższa w Polsce - ma wysokość 81,8 m, a jej długość to 664 m. Podczas napełniania zbiornika w latach 60. zatopione zostały wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyi.

Zobacz także: "Bieszczadzkie morze" wysycha. Drastycznie niski poziom wody

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podkarpackie | Jezioro Solińskie | susza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama