Jezioro Solińskie wysycha. Zdjęcia budzą grozę

Internet obiegły zdjęcia przedstawiające zatrważająco niski poziom wody w Jeziorze Solińskim, które jest nazywane także "bieszczadzkim morzem". To największy w Polsce zbiornik retencyjny, więc zmiana stanu wody nie jest niczym nowym. W tym roku jest jej jednak wyjątkowo mało. Do tego stopnia, że miejscami po jeziorze można przejść suchą stopą, a na mieliznach zalegają łodzie.

article cover
PAP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Jezioro Solińskie wysycha. Największy zbiornik retencyjny w Polsce ma niecodziennie niski poziom wody. Powodem jest m.in. susza hydrologiczna
Jezioro Solińskie wysycha. Największy zbiornik retencyjny w Polsce ma niecodziennie niski poziom wody. Powodem jest m.in. susza hydrologiczna Darek Delmanowicz PAP

Na terenie prawie całego Podkarpacia panuje susza hydrologiczna. Najlepiej widać to, patrząc na Jezioro Solińskie, które ze względu na niewielką ilość opadów w wielu miejscach odsłoniło swoje dno. Bywa, że na mieliznach zalegają łodzie. Tam, gdzie jeszcze niedawno była woda, dzisiaj można przejść suchą stopą - relacjonują mieszkańcy i lokalne media.

Bieszczadzkie morze wysycha. Susza w Jeziorze Solińskim

Są też jednak miejsca, gdzie poziom wody w jeziorze wydaje się zupełnie normalny. Tak jest na przykład na wysokości zapory, która powstała wraz z jeziorem i dzięki której możliwa jest produkcja prądu z elektrowni wodnej.

Jezioro Solińskie nazywane jest "bieszczadzkim morzem". Przyczyną jego wysychania jest długotrwały brak deszczu, ale nie tylko. Ten największy pod względem pojemności zbiornik w Polsce powstał w latach 60. razem z zaporą, poniżej której wybudowano elektrownię wodną o mocy 200 MW. Jej praca również ma wpływ na pojemność jeziora.

W niektórych miejscach na Jeziorze Solińskim na mieliznach zalegają łodzie
W niektórych miejscach na Jeziorze Solińskim na mieliznach zalegają łodzie Darek Delmanowicz PAP

Wyjątkowo suchy rok obniżył poziom Jeziora Solińskiego

Obniżenie poziomu wody w jeziorze występuje regularnie, ale tegoroczne rozmiary tego zjawiska są wyjątkowe. Jak zauważają internauci, obecny poziom jest o 4-5 metrów niższy niż zazwyczaj o tej porze roku. W ostatnim czasie tak niski poziom Jezioro Solińskie miało tylko dwa razy: w 2011 i 2003 roku. Jest to zbiornik retencyjny i do pewnego stopnia można manipulować jego poziomem wody.

Jezioro Solińskie położne jest w pobliżu miejscowości Solina (woj. podkarpackie). Zasilają go przede wszystkim dwie rzeki: San i Solinka. Jezioro ma powierzchnię 22 kilometrów kwadratowych i pojemność 472 milionów metrów sześciennych. Zapora, która się tam znajduje jest najwyższa w Polsce - ma wysokość 81,8 m, a jej długość to 664 m. Podczas napełniania zbiornika w latach 60. zatopione zostały wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas