Historyczna granica przekroczona. Przed tym ostrzegali eksperci
Klimatolodzy wskazują, że globalne ocieplenie po raz pierwszy w historii na przestrzeni roku przekroczyło granicę 1,5 stopnia Celsjusza. Zatrzymanie zmian klimatu poniżej tej granicy zakładało porozumienie paryskie z 2015 r.
Przekroczenie granicy ocieplenia o 1,5°C w ciągu roku nie łamie jeszcze postanowień porozumienia paryskiego (zakładało ono dłuższy okres), ale jest wyraźnym sygnałem, że idziemy w złym kierunku - alarmuje w czwartek na samym szczycie swojej strony głównej BBC.
Globalne ocieplenie. Przez cały rok przekroczyliśmy granicę 1,5°C
Jak podkreślają naukowcy, świat może jeszcze odwrócić ocieplenie powyżej 1,5 stopnia Celsjusza. Konieczne jest jednak stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych. To właśnie ich spalanie odpowiada za postępujące zmiany klimatyczne.
Dane klimatologów potwierdzają, że z roku na rok średnia temperatura na świecie rośnie. W okresie od lutego 2023 do stycznia 2024, według danych unijnego zespołu ds. klimatu Copernicus, była ona o 1,52°C wyższa niż przed okresem industrializacji.
Inne dane, np. NASA, mówią, że ocieplenie w ostatnim roku było nieco niższe niż 1,5°C w porównaniu z erą przedindustrialną.
Taki wynik nikogo już chyba nie dziwi. Styczeń był ósmym z kolei najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów jeśli chodzi o średnią temperaturę na Ziemi. Temperatura powierzchni oceanów również jest rekordowo wysoka.
"Jedynym sposobem na zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie jest szybka redukcja emisji gazów cieplarnianych" - podsumowuje Samantha Burgess z Copernicus Climate Change Service w rozmowie z BBC.