Upały stulecia. Co oznaczają dla Polski?

To najgorętszy weekend w tym roku. Temperatury zbliżą się do 35 stopni Celsjusza a będzie jeszcze goręcej. Jest bardzo sucho, co przekłada się również na zagrożenie pożarowe. Ten rok ma być najcieplejszym w historii pomiarów na ziemi i skutki tego odczujemy wszyscy. Będziemy musieli również przyzwyczaić się do skrajnych zjawisk atmosferycznych. O istnieniu globalnego ocieplenia nie trzeba przekonywać rolników - już teraz odczuwają jej skutki na własnych polach.

O istnieniu globalnego ocieplenia nie trzeba przekonywać rolników. Niektóre plony wyschły już na wiór.
O istnieniu globalnego ocieplenia nie trzeba przekonywać rolników. Niektóre plony wyschły już na wiór. Stowarzyszenie Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Rekordy temperatur i zagrożenie pożaramiPolsat NewsPolsat News

Ostatni tydzień jak w soczewce pokazuje jak zmienna i ekstremalna może być aura. Polskie lato coraz bardziej przypomina pogodowy rollercoaster. Fale upałów przeplatane są nawałnicami i z umiarkowanym klimatem nie ma to już nic wspólnego. 

-Lipiec do tej pory jest cieplejszy od normy o ponad 1 stopień Celsjusza, a konkretne upały dopiero przed nami. Musimy się przygotować na temperatury ponad 30 stopni Celsjusza - stwierdza Grzegorz Walijewski z Instytutu Metoreologii i Gospodarki Wodnej w rozmowie z reporterami Polsat News. 

Wszystko wskazuje na to, że cały ten rok może być najcieplejszym w historii pomiarów na świecie, co jest bardzo złą wiadomością. Jedno wiemy na pewno - nasz styl życia będzie musiał ulec zmianie. By przetrwać, będziemy musieli przystosować się do nowych warunków. W Europie szlak przecierają Hiszpanie, gdzie już od dawna panują ekstremalne temperatury.

Tornada, trąby powietrzne i zerwane dachy 

Wysokie temperatury to jedno. O wiele większym wyzwaniem są ekstremalne zjawiska pogodowe. W przeszłości tornada, trąby powietrzne, zerwane przez nie dachy oglądaliśmy głównie na filmach. Teraz mamy to za oknem. 

Ofiarą zmian klimatu padł pan Wojciech, właściciel gospodarstwa w Czaczyku w Wielkopolsce. Podczas ogromnej nawałnicy część jego zabudowań po prostu runęła. 

Gospodarstwo pana Wojciecha nie wytrzymało naporu ulewy. Stowarzyszenie Czysta PolskaProgram Czysta Polska

-To była jedna ściana deszczu. Nawet nie było słuchać jak spadł dach. Deszcz z gradem wyciszył upadek - stwierdza właściciel gospodarstwa w rozmowie z reporterami Polsat News. 

Klimat zmienił się na naszych oczach i to błyskawicznie. Widok spękanej ziemi na polach to już prawie wszędzie norma. Pomiary są bezlitosne. Susza w Polsce trwa nieprzerwanie od 2015 roku. Poziom wód gruntowych spada, opady są rzadkie, nie ma śniegu, który zasilał rzeki. A bez wody zbiory będą niższe i grozić światu może klęska głodu.

-Straszna susza. Straty są ogromne. Niektóre krzaki aronii są w 100 procentach uschnięte - wyznaje Czesław Perkowski, rolnik ze wsi Roszki-Sączki na Podlasiu. 

W lasach też jest ekstremalnie sucho i szansy na poprawę w prognozach nie widać. Jak stwierdza Tomasz Zarakowski zNadleśnictwa Goleniów, kiedyś 10-procentowa wilgotność ścióły miała miejsce bardzo rzadko. Teraz to norma - co przekłada się na większe zagrożenie pożarowe.  

Ekstremalne zjawiska pogodowe wkrótce mogą być normą To nie jest film, taka jest nowa pogodowa rzeczywistość. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas