Efekt zmian klimatu - oceany najbardziej zakwaszone od 26 tys. lat

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła, że w ubiegłym roku oceany na świecie stały się najcieplejsze i najbardziej zakwaszone w historii.

Oceany ponoszą ogromne konsekwencje z powodu zmian klimatu.
Oceany ponoszą ogromne konsekwencje z powodu zmian klimatu.Thomas VimareUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W raporcie stwierdzono również, że topniejące pokrywy lodowe przyczyniły się do podniesienia poziomu mórz do nowych wysokości w 2021 roku.

"Nasz klimat zmienia się na naszych oczach. Ciepło uwięzione w gazach cieplarnianych spowodowanych działalnością człowieka będzie ogrzewać planetę przez wiele następnych pokoleń" - powiedział w oświadczeniu Sekretarz Generalny WMO Petteri Taalas.

Raport powstał po ostatniej ocenie klimatu przeprowadzonej przez ONZ, w której ostrzeżono, że ludzkość musi drastycznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych lub stanąć w obliczu coraz bardziej katastrofalnych zmian klimatycznych na świecie.

Taalas powiedział dziennikarzom, że nie poświęca się zbyt wiele czasu wyzwaniom związanym z klimatem, ponieważ na pierwsze strony gazet trafiają inne kryzysy, takie jak pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie.

Selwin Hart, specjalny doradca Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa ds. działań na rzecz klimatu, skrytykował natomiast kraje, które nie dotrzymują zobowiązań klimatycznych z powodu konfliktu, który spowodował wzrost cen energii i skłonił kraje europejskie do zastąpienia Rosji jako dostawcy energii.

Niebezpieczny wzrost

"Widzimy, że wiele dużych gospodarek dokonuje wyborów, które, szczerze mówiąc, mogą doprowadzić do wysokiego poziomu emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń w przyszłości oraz zagrozić realizacji naszych celów klimatycznych" - powiedział Hart dziennikarzom.

Jakiś czas temu finansowy gigant MSCI ostrzegł też, że świat stoi w obliczu niebezpiecznego wzrostu emisji gazów cieplarnianych, jeśli rosyjski gaz zostanie zastąpiony węglem.

W raporcie WMO stwierdzono, że poziom szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla i metanu w atmosferze w 2021 r. przekroczył poprzednie rekordy.

W skali globalnej średnia temperatura w ubiegłym roku wyniosła 1,11 stopnia Celsjusza powyżej średniej sprzed okresu uprzemysłowienia. "To tylko kwestia czasu, kiedy będziemy świadkami kolejnego najcieplejszego roku w historii" - powiedział Taalas.

Ogromne konsekwencje

Największy ciężar ocieplenia i emisji gazów cieplarnianych ponoszą oceany. Te zbiorniki wodne pochłaniają około 90 proc. ciepła zgromadzonego na Ziemi i 23 proc. emisji dwutlenku węgla spowodowanych działalnością człowieka.

W ciągu ostatnich 20 lat ocean ocieplił się znacznie szybciej, osiągając nowy rekord w 2021 r. Oczekuje się również, że będzie jeszcze cieplejszy. Odwrócenie tej zmiany zajmie prawdopodobnie stulecia lub tysiąclecia.

Ocean jest obecnie najbardziej kwaśny od co najmniej 26 tys. lat, ponieważ pochłania i reaguje z większą ilością dwutlenku węgla w atmosferze.

Poziom morza podniósł się o 4,5 cm w ciągu ostatniej dekady, a roczny wzrost od 2013 do 2021 r. jest ponad dwukrotnie wyższy niż w latach 1993-2002.

WMO wymieniła również poszczególne ekstremalne fale upałów, pożary, powodzie i inne katastrofy związane z klimatem na całym świecie, odnotowując doniesienia o szkodach o wartości ponad 100 miliardów dolarów.

Katastrofalne zmiany klimatyczne – na co musimy się przygotować?eNewsroom
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas