Dlaczego klimat w Europie ociepla się bardziej niż w innych miejscach?

Chociaż zimą nie narzekamy na brak śniegu, to wkrótce odczujemy dużo poważniejsze efekty zmian klimatu. ONZ opublikowało nowe informacje na temat wzrostu temperatur w Europie. Klimat ociepla się na naszym kontynencie wyjątkowo szybko.

Temperatury w Europie wzrosły w ciągu ostatnich 30 lat bardziej niż na innych kontynentach
Temperatury w Europie wzrosły w ciągu ostatnich 30 lat bardziej niż na innych kontynentachTwitter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Według nowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ (WMO) temperatury w Europie rosną dwa razy szybciej niż w pozostałych częściach świata. Taką tendencję zauważono na przestrzeni ostatnich 30 lat. Mimo że wiele krajów europejskich stara się znacznie ograniczać emisje, częstotliwość i intensywność ekstremalnych upałów na kontynencie będzie rosła. Wciąż robimy za mało.

Upały

Średnia temperatura nad Europą zwiększyła się średnio o 0,5 stopnia Celsjusza w ciągu 10 lat. W tym samym czasie światowa średnia wynosiła zaledwie 0,2 stopnia Celsjusza. Sekretarz generalny WMO Petteri Taalas twierdzi, że Europejczycy nie są bezpieczni, nawet jeśli starali się od dawna zmniejszać emisje.

"Europa to żywy przykład ocieplającego się świata. Nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są zabezpieczone przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych" - powiedział w oświadczeniu.

Dlaczego Europa ociepla się tak szybko?

Jednym z widocznych efektów ocieplenia w Europie są topniejące lodowce. Te alpejskie straciły 30 m grubości lodu w latach 1997-2021. Topnienie lodowych brył jest bezpośrednią przyczyną podnoszenia się poziomu mórz. Zjawisko to można obserwować również na Grenlandii. W zeszłym roku w najwyższym punkcie lodowca odnotowano pierwszy raz w historii rejestracji opady deszczu.

Niektórzy naukowcy nazywają Europę "gorącym punktem fali upałów". Liczba ekstremalnych zjawisk w obrębie temperatur na rośnie w Europie szybciej niż w innych regionach. Powodem zmiany w cyrkulacji atmosferycznej. Europa ociepla się szybciej niż inne miejsca, ponieważ część kontynentu znajduje się w strefie subarktycznej i Arktyce.

Naukowcy twierdzą również, że Europa jest pod wpływem klimatycznych sprzężeń zwrotnych, które zaostrzają już istniejące zjawiska. Na przykład mniej chmur znajdujących nad Europą w okresie letnim oznacza, że więcej promieni słońca i ciepła dociera do ziemi, ogrzewając ją jeszcze bardziej.

Analoza WMO wykazała, że Unia Europejska zmniejszyła swoje emisje o 31 proc. począwszy od roku 1990 do 2020. UE ma w planie zmniejszyć je o 55 proc. do 2030 r. (określa to pakiet Fit for 55)

W raporcie stwierdzono też, że Europa jest również jednym z najbardziej zaawansowanych regionów pod względem współpracy transgranicznej w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

Ocieplający się klimat zwiększa śmiertelność społeczeństw europejskich. Na upały i gwałtowne anomalia narażona jest wrażliwa część społeczeństwa - dzieci i starsi, oraz alergicy. Z powodu ocieplenia, wydłuża się czas pylenia. Około jedna czwarta dorosłych i 30-40 proc. dzieci mieszkających w regionie europejskim cierpi na alergie, w tym ciężką astmę. Smog zaostrza choroby układu oddechowego.

Ocieplający się klimat powoduje również więcej chorób przenoszonych przez kleszcze i komary.

Skutki globalnego ocieplenia w PolsceSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas