Czerwony Krzyż: 10 mln przesiedlonych z powodu katastrof klimatycznych
Około 10,3 mln ludzi w ciągu zaledwie pół roku straciło dach nad głową z powodu katastrof, wywołanych zmianami klimatycznymi - podał Czerwony Krzyż. W tym samym czasie z powodu wojen z domów uciekać musiało 2,3 mln osób
- Chociaż te liczby obejmują tylko okres sześciu miesięcy, od września 2020 r. do lutego 2021 r., pokazują przyspieszający globalny trend przesiedleń związanych ze zmianami klimatycznymi - powiedziała Helen Brunt, koordynator ds. migracji i wysiedleń w regionie Azji i Pacyfiku w Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża (IFRC).
- Sytuacja staje się coraz gorsza, bo zmiany klimatyczne pogarszają już istniejące czynniki, takie jak ubóstwo, konflikty i niestabilność polityczną - powiedziała Brunt podkreślając, że cały ten proces jednocześnie przyspiesza, a ludzi, gdy próbują wrócić do normalnego życia, dotykają następne katastrofy.
Wedle raportu Czerwonego Krzyża 60 proc. osób, które straciły dach nad głową w ciągu ostatniego pół roku, mieszka w Azji. Potwierdzają to dane analityków z McKinsey & Co, którzy w niedawnym raporcie podkreślali, że to właśnie mieszkańcy tego kontynentu "są bardziej narażeni na zagrożenia klimatyczne niż osoby w innych częściach świata z powodu braku dostosowań do zmian klimatycznych i prób łagodzenia ich skutków".
Statystyki Centrum Monitorowania Przesiedleń Wewnętrznych (IDMC) wskazują, że każdego roku dach nad głową traci 22,7 mln osób. Liczba ra obejmuje ludzi, którzy stracili domy z powodu trzęsień ziemi i erupcji wulkanów oraz "zdarzeń pogodowych", jak powodzie, czy potężne susze.
Institute for Economics and Peace wyliczył, że do 2050 r. z powodu konfliktów i czynników środowiskowych, że do 2050 r. ponad miliard ludzi może stracić dach nad głową.