Coś złego dzieje się z wodą na Fidżi. Jest najcieplejsza od ponad 600 lat

Naukowcy alarmują - temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego wokół Fidżi osiągnęła najwyższy poziom od co najmniej ponad sześciu wieków. Jakie są tego przyczyny i jakie mogą być skutki dla globalnego klimatu?

Temperatura oceanu wokół Fidżi jest najwyższa od co najmniej 600 lat
Temperatura oceanu wokół Fidżi jest najwyższa od co najmniej 600 lat123RF/PICSEL

Aby odtworzyć historię zmian temperatur w wodach otaczających archipelag Fidżi, naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego postanowili zbadać szczególny gatunek koralowca - Diploastrea heliopora.

Niezwykłe ocieplenie Pacyfiku wokół Fidżi

Długowieczne kolonie tego gatunku działają jak żywe czujniki temperatury, niejako zapisując chemicznie zmiany klimatyczne w swoich szkieletach. Zespół badawczy pobrał z nich próbkę o długości ponad dwóch metrów, z której można odczytać zapisy klimatyczne sięgające ponad 600 lat wstecz.

Koralowce przyrastają jedynie o 3 do 6 mm rocznie, a każda warstwa stanowi precyzyjny zapis warunków klimatycznych z danego roku. Analizując stosunek strontu do wapnia w szkieletach koralowców, naukowcy mogą określić, jak zmieniały się temperatury w ciągu ostatnich stuleci. Im niższy stosunek strontu do wapnia, tym wyższe temperatury odnotowano w danym roku.

Z badań wynika, że temperatura wód wokół Fidżi jest obecnie najwyższa od 653 lat. Region południowo-zachodniego Pacyfiku, w tym archipelag Fidżi, odgrywa kluczową rolę w globalnym klimacie. Jest to obszar, który ma spory wpływ m.in. na El Niño, jedno z głównych zjawisk klimatycznych na świecie, które ma wpływ na pogodę, opady i ekosystemy na całym globie.

Nie tylko blaknięcie koralowców

Stałe tempo ocieplenia Pacyfiku budzi niepokój wśród badaczy. Wysokie temperatury wód mają bezpośredni wpływ na życie w oceanie, a szczególnie na delikatne rafy koralowe, które są niezwykle wrażliwe na zmiany temperatur. Zmiany te mogą prowadzić do blaknięcia koralowców, co z kolei zagraża całym morskim ekosystemom skupionym wokół raf.

Ocieplenie wód może również wywołać zmiany w migracjach ryb i innych gatunków morskich, co wpłynie natomiast na lokalne społeczności ludzkie żyjące z rybołówstwa. Ponadto naukowcy przewidują, że dalszy wzrost temperatur może prowadzić do nasilenia się ekstremalnych susz i gwałtownych opadów w niektórych częściach Pacyfiku.

Badania nad ociepleniem Pacyfiku są wynikiem międzynarodowej współpracy naukowców m.in. z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji, Monash University w Australii oraz Université de Bordeaux we Francji. Dzięki połączeniu sił i wiedzy z różnych dziedzin badacze byli w stanie uzyskać niezwykle rozbudowane dane, które doskonale ukazują zmiany klimatyczne w regionie Pacyfiku.

Opracowane przez naukowców modele klimatyczne przewidują, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, skutki ocieplenia mogą być nieodwracalne, a zagrożenia dla mieszkańców wysp i ich ekosystemów będą się nasilać.

Sprzątający plaże robotPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas