Przez ocieplenie w oceanach może zniknąć większość życia

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury – alarmują naukowcy.

Międzynarodowa grupa ekspertów kierowana przez naukowców z University of Adelaide twierdzi, że z powodu ocieplenia klimatu zagrożonych jest 70 proc. oceanicznych regionów o najwyższej bioróżnorodności.

"Nasze badania wskazują, że lokalizacje o wyjątkowo wysokiej bioróżnorodności są najbardziej narażone na skutki ocieplenia oceanów, co czyni je szczególnie podatnymi na zachodzące w XXI wieku klimatyczne zmiany" - ostrzega dr Stuart Brown, jeden z badaczy.

Reklama

Oceany są szczególnie narażone na zmiany klimatu

"To dlatego, że gatunki żyjące w zróżnicowanych biologicznie rejonach zwykle słabo radzą sobie z dużymi zmianami temperatur" - wyjaśnia specjalista. Do swoich wniosków naukowcy doszli, porównując prognozowane ocieplenie z wpływem zmian klimatu na ekosystemy w czasie minionych 21 tys. lat.

Znaczna część gatunków będzie musiała "szukać" dla siebie nowych miejsc - potwierdzają. "W wielu przypadkach będzie to oznaczało przemieszczania się poza regiony, w których gatunki te wyewoluowały, i do których się przystosowały. Zmiany te będą zachodzić w tempie rzadko spotykanym w morskim środowisku" - podkreśla dr Brown.

Konieczne są natychmiastowe działania

Najbardziej wrażliwe ekosystemy zawierają koralowce. Budują one rafy koralowe i podtrzymują ekosystemy, od których zależy życie milionów ludzi. Inne zagrożone regiony to miejsce życia megafauny, w tym - słynnych manatów.

"Pokazując, że morskie regiony o największej bioróżnorodności są nieproporcjonalnie zagrożone przyszłym ociepleniem, nasze wyniki dostarczają ważnych, nowych informacji, skłaniających do podejmowania i nasilania działań zapobiegawczych, które pomogą chronić morskie środowisko w obliczu klimatycznych zmian" - mówi jeden z autorów analiz, prof. Damien Fordham.

Wśród możliwych działań naukowcy wymieniają m.in. lepsze zarządzanie łowiskami, ocenę migracji gatunków oraz zwiększenie obszaru dobrze zarządzanych terenów chronionych uwzględniających zmiany klimatu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: oceany | bioróżnorodność | nauka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy