Copernicus: To najcieplejsze lato w historii pomiarów w Europie

Na Sycylii w zeszłym miesiącu odnotowano 48,8 st. Celsjusza. Jeśli Światowa Organizacja Meteorologiczna zweryfikuje ten pomiar, ogłosi, że była to najwyższa temperatura odnotowana na naszym kontynencie. Unijny system Copernicus ogłosił już tymczasem, że minione lato było najgorętsze w historii pomiarów.

Pożar lasu na południu Francji w Fabrezan, lipiec 2021 r.
Pożar lasu na południu Francji w Fabrezan, lipiec 2021 r. IDRISS BIGOU-GILLESAFP

Południe Europy, w tym półwyspy Iberyjski oraz Apeniński, a także Bałkany, Grecja i południowy wschód kontynentu borykały się z falami upałów, które doprowadzały do masowych pożarów. Cieplej było tylko na Syberii, gdzie temperatury przekraczały średnią z lat 1991-2020 nawet o 5 st. Celsjusza. 

Anomalie pogodowe odnotowano także w środkowej i północnej Europie, gdzie tam temperatury były niższe od średniej. Wyjątkiem były Szkocja i Irlandia, gdzie tego lata padały lokalne rekordy ciepła. 

Z danych Copernicusa wynika, że średnia temperatura od czerwca do sierpnia była w Europie o blisko 1 st. Celsjusza wyższa od średniej z lat 1991-2020, co sprawia, że mijające właśnie lato było najcieplejsze w historii pomiarów na kontynencie. Poprzednie uznawane za najcieplejsze lata (2010 i 2018) były o 0,1 st. chłodniejsze.

To jednak jeszcze nie koniec upałów. We Francji temperatury mogą sięgnąć w najbliższych dniach nawet 40 st. Celsjusza. Według meteorologów najgoręcej może być w Kraju Basków, na południowym-zachodzie kraju, przy granicy z Hiszpanią. Portal LCI podaje, że w wielu miejscach Francji zostały pobite miejscowe rekordy temperatur dla września. Na Belle-Île-en-Mer, wyspie przy wybrzeżu Bretanii, termometry pokazały 30,3 st. To najwyższa temperatura od 1930 r. 

Upały nawiedziły także francuską stolicę. W Paryżu słupki rtęci pokazują powyżej 30 st. Celsjusza. Czterech tak upalnych dni z rzędu we wrześniu nie było od 1947 r. Rekordowe temperatury mają także być odnotowane w Rennes, Nantes, Bordeaux czy La Rochelle.

Meteorolodzy zapowiadają, że termometry przy granicy w Hiszpanią pokażą dziś 40 st. Celsjusza. Do tej pory tak wysokie temperatury we wrześniu stwierdzono tylko trzy razy w historii.

Francję nawiedzą tzw. noce tropikalne. Temperatury po zmierzchu nie spadną poniżej 20 st. Celsjusza. W klimacie umiarkowanym, takie noce są męczące, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. "Le Parisien" zwraca uwagę na to, że obecne temperatury przekraczają średnią dla września nawet o kilkanaście stopni. Ochłodzi się dopiero pod koniec tygodnia, na kiedy zapowiedziano burze i ulewy.

Źródło: LCI, Le Parisien, PAP

Katastrofalne zmiany klimatyczne – na co musimy się przygotować?eNewsroom
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas