Co szósty Polak twierdzi, że nie doprowadziliśmy do zmian klimatu

Z najnowszych badań wynika, że aż co szósty Polak jest przekonany, że ludzie swoją działalnością nie doprowadzili do zmian klimatu. Podobnie sytuacja wygląda także w innych europejskich krajach takich jak Wielka Brytania czy Niemcy. Dla porównania aż 99,9 procent klimatologów uważa, że za rzeczony efekt odpowiadamy właśnie my.

W ramach projektu "PERITIA - Policy, Expertise and Trust" powstał najnowszy raport dotyczący postrzegania zmian klimatu przez opinię publiczną. Badanie przeprowadzono w sześciu różnych krajach europejskich - Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Norwegii oraz Irlandii.

Rzeczone państwa różnią się pod względem położenia, wielkości populacji, poziomu PKB czy struktury politycznej, dzięki czemu uzyskano wgląd w nieco odmienne społeczeństwa. Pomimo tego wyniki były dosyć zbliżone.

Zmiany klimatu

Zaledwie 76 procent Polaków uważa, że zmiany klimatyczne zostały spowodowane przez działalność człowieka. Podobnego zdania jest 82 procent Włochów, 81 procent Irlandczyków, 72 procent Brytyjczyków i Niemców oraz 61 procent Norwegów.

Reklama

Odpowiedź przeczącą w tym samym pytaniu dało 10 procent Włochów, 11 procent Irlandczyków, 16 procent Polaków, 17 procent Brytyjczyków, 18 procent Niemców oraz aż 24 procent Norwegów. Pozostali respondenci odpowiedzieli "nie wiem". Trzeba przyznać, że skala niewiedzy w tym temacie jest dosyć spora.

Rekordowe temperatury

Na pytanie, czy globalny wzrost temperatury w ostatnim stuleciu był największy od 1000 lat twierdząco odpowiedziało 74 procent Polaków. Pod tym względem wypadliśmy najlepiej spośród wszystkich badanych nacji. Najgorzej ponownie wypadli Norwegowie (49 procent).

Zobacz także: 6 bilionów dolarów szkód klimatycznych. Winne pięć krajów

Ukrywana technologia

Intrygującym faktem jest to, że aż 45 Polaków uważa, że "firmy naftowe ukrywają technologię, która może sprawić, że samochody będą jeździć bez benzyny lub oleju napędowego". Podobnego zdania jest 53 procent Włochów, 46 procent Niemców, 45 procent Irlandczyków, 44 procent Brytyjczyk i 29 procent Norwegów.

Dotknięci zmianami klimatu

Jeśli chodzi o skutki zmian klimatu, to aż 41 procent Polaków uważa, że już teraz szkodzą one im osobiście. Tak samo uważa 35 procent Włochów, 27 procent Irlandczyków i Niemców, 25 procent Brytyjczyków oraz 16 procent Norwegów.

Inflacja w Polsce

Co ciekawe, jeśli chodzi o główne zmartwienia nacji, to w Polsce króluje inflacja, o którą niepokoi się niemal co druga osoba (48 procent). Na drugim miejscu znalazła się służba zdrowia (35 procent), a na trzecim podatki (25 procent).

Poza podium znalazło się ubóstwo (18 procent), a dopiero za nim zmiany klimatyczne (16 procent). Ostatnie miejsca należały do bezrobocia (11 procent), przestępczości (6 procent) oraz mieszkań (4 procent). Ankietowani mogli wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że przedstawiciele żadnego innego kraju nie martwili się o nic tak bardzo jak Polacy o inflację

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiany klimatu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama