Chipsy są szkodliwe dla zdrowia psychicznego

Chcąc uchronić się przed problemami ze zdrowiem psychicznym, powinniśmy zamiast po chipsy sięgnąć po owoce - wynika z analizy opublikowanej przez "British Journal of Nutrition". Chipsy są łączone m.in. z zaburzeniami lękowymi i pogorszeniem nastroju.

Według naukowców jedzenie chipsów może przyczyniać się do depresji i zaburzeń lękowych. Zamiast nich lepiej jeść owoce
Według naukowców jedzenie chipsów może przyczyniać się do depresji i zaburzeń lękowych. Zamiast nich lepiej jeść owoce123RF/PICSEL

Naukowcy z Aston University w Birmingham wykazali, że częste spożywanie chipsów ziemniaczanych może przyczyniać się do pogorszenia pamięci i zaburzeń nastroju, podczas gdy owoce zmniejszają ryzyko depresji.

Chipsy są łączone z zaburzeniami psychicznymi

Badania przeprowadzono wśród 428 zdrowych osób, które wypełniały kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego w ciągu ostatniego roku. Naukowcy zaobserwowali, że istniała wyraźna zależność pomiędzy tym, co uczestnicy zjadali jako przekąskę w ciągu dnia a ich dobrostanem psychicznym

Najgorszy wpływ okazały się mieć chipsy ziemniaczane - ich częste spożycie (2-3 razy w tygodniu) przekładało się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji, zaburzeń lękowych oraz na pogorszenie ogólnego stanu psychicznego. Osoby, które częściej wybierały owoce, cieszyły się z kolei mniejszą podatnością na zaburzenia zdrowia psychicznego.

Spożywanie jakichkolwiek owoców w dowolnej ilości było związane z lepszym zdrowiem psychicznym, przy czym korzyści były większe im częściej uczestnicy sięgali po owoce. Częste podjadanie chipsów miało związek z pogorszeniem zdolności poznawczych, w tym problemami z pamięcią.

Owoce pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne

Wyniki te potwierdzają pozytywny wpływ owoców na zdrowie psychiczne. Wcześniejsze analizy wykazały m.in. zmniejszenie ryzyka objawów depresji u osób spożywających często jagody, banany i suszone owoce.

"Spożywanie surowych owoców sprawia, że dostarczamy naszemu organizmowi większej dawki przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne. Dzięki prostej zmianie nawyków żywieniowych możemy więc zapewnić sobie lepszy nastrój i zmniejszyć ryzyko rozwoju depresji" - komentują autorzy publikacji. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas