Aktywizm klimatyczny to forma terroru? Afera o opinię prokuratury

Prokuratura generalna Hiszpanii w opublikowanym za 2023 r. raporcie w sprawie zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego uznała działania dwóch radykalnych organizacji aktywistów klimatycznych za akty terroru. Władze organizacji domagają się sprostowania.

Prokuratura generalna Hiszpanii uznała działania niektórych aktywistów klimatycznych za akty terroru
Prokuratura generalna Hiszpanii uznała działania niektórych aktywistów klimatycznych za akty terroruThierry MonasseGetty Images

W raporcie dotyczącym zagrożeń występujących na terytorium Hiszpanii prokuratura umieściła aktywność organizacji Futuro Vegetal oraz Extinction Rebellion w rozdziale dotyczącym terroryzmu. Wskazała, że oba podmioty “stanowią zagrożenie". Chodzi o radykalne protesty i manifestacje oby grup, które zaliczane są do tzw. nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Terror czy ratunek

Po proteście aktywistów klimatycznych prokuratura wyjaśniła, że sformułowanie zawarte w raporcie nie jest równoznaczne z uznaniem obu podmiotów za organizacje terrorystyczne.

W poniedziałek organizacja Futuro Vegetal poinformowała, że czworo jej aktywistów zostało zatrzymanych i oskarżonych “o przynależność do organizacji przestępczej". W odpowiedzi w nocy z poniedziałku na wtorek aktywiści klimatyczni zorganizowali protesty w kilku miastach przed budynkami przedstawicielstw hiszpańskiego rządu.

Manifestacje odbywały się pod hasłem “Jeśli walka o życie jest przestępstwem, to ja również jestem przestępcą".

"Ekologia to nie działalność przestępcza

“Sprzeciwiamy się, aby ruch ekologiczny traktować w kategoriach działalności przestępczej" - napisały w oświadczeniu władze Futuro Vegetal, której członkowie w tym roku dopuścili się w całym kraju licznych aktów wandalizmu.

Zgodnie z hiszpańskim kodeksem karnym za organizację przestępczą uznawana jest grupa co najmniej dwóch osób, która w sposób “trwały i nieograniczony w czasie podejmuje skoordynowane działania służące popełnieniu przestępstwa". 

Radykalne kroki przeciw aktywistom klimatycznym zastosowały w lecie władze Niemiec i Francji. Policja zaczęła nawet podsłuchiwać aktywistów, aby zapobiec protestom. Stosowano także narzędzia, takie jak w przypadku śledzenia działania zorganizowanych grup przestępczych.

Beczenie owiec ma zbawienny wpływPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas