Zapytałam ChatGPT o zmianę klimatu. Odpowiedź zaskoczy, chociaż nie powinna
Magdalena Mateja-Furmanik
Chat GPT jest jednym z najbardziej zaawansowanych modeli językowych, które istnieją na świecie. Stanowi część systemu sztucznej inteligencji, która ma dostęp do ogromnej ilości źródeł w tym artykułów naukowych, wszelakich publikacji czy postów na forum. Co uważa Chat GPT o zmianie klimatu, po przetworzeniu gigantycznej ilości danych?
Spis treści:
Na czym polega ChatGPT?
ChatGPT jest tzw. modelem językowym. Oznacza to, że jest w stanie przetwarzać naturalny język, rozumieć znaczenie słów i zdań oraz generować odpowiedzi na zadane pytania lub wypowiedzi. Jest w pełni darmowy i dostępny tutaj. Każdy użytkownik może porozmawiać z ChatemGPT, zadając mu pytania, prośby lub inicjując dialog, a on będzie odpowiadał, starając się zrozumieć intencje i kontekst rozmowy. Tematy, które można poruszyć na czacie, są niemal niewyczerpane.
Podstawą sukcesu czata jest jego dostęp do gigantycznej ilości informacji. Czat nie tylko został zaprogramowany na podstawie oficjalnych artykułów i publikacji dostępnych w sieci, ale również blogów i forów dyskusyjnych. Przy użyciu specjalnych algorytmów do przetwarzania tych informacji, jest w stanie generować odpowiedzi na zadawane mu pytania.
Co w takim razie uważa o zmianie klimatu?
Czy globalne ocieplenie rzeczywiście ma miejsce, czy to oszustwo?
Chociaż niektórzy wciąż wątpią w istnienie globalnego ocieplenia, nie mają ku temu absolutnie żadnych podstaw.
Środowisko naukowe osiągnęło konsensus w tym temacie, to znaczy, że jest zupełnie zgodne, że ma ono miejsce. Zdaniem czata, ferment wzbudzają politycy, którzy nie chcą wprowadzać zmian.
Czy zmiana klimatu jest spowodowana przez człowieka?
Ludzie, którzy nie zgadzają się z naukowcami, podają szereg różnych powodów, które często nie są przemyślane i ze względu na marne podstawy merytoryczne, nie mogą być nawet nazwane "kontrargumentem". Można wymienić wśród nich przynajmniej pięć:
- Zmiany klimatu są naturalnymi cyklami Ziemi, a nie wynikają z działalności człowieka.
- Klimat na Ziemi zmieniał się zawsze i to w sposób naturalny, a ludzie są zbyt małymi graczami, aby mieć znaczący wpływ na klimat.
- Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że działalność człowieka ma wpływ na zmiany klimatu.
- Raporty klimatyczne i modele klimatyczne są niedoskonałe i zawierają wiele błędów.
- Naukowcy i media przesadzają z wyolbrzymianiem wpływu człowieka na zmiany klimatu, ponieważ mają na tym zyskać
Czat nie ma jednak wątpliwości, że żaden z tych argumentów nie jest zasadny.
Czy zwracanie uwagi na ślad węglowy ma sens?
Wiele kontrowersji wciąż wzbudza mierzenie śladu węglowego. Nie brakuje również tych, którzy zupełnie podważają jego zasadność.
Na podstawie danych zebranych przez ChatGPT wynika, że liczenie śladu węglowego ma nie tylko znaczenie ilościowe, tzn. pozwala oszacować ile gazów cieplarnianych jest w atmosferze, ale również ma wpływ na kształowanie postaw względem środowiska.
Jeżeli potraktujemy go poważnie, zmiana stylu życia staje się konieczna.
Czy ekologia jest związana z komunizmem?
Na pewno każdy spotkał się z hasłem, że "zielony to niedojrzały czerwony". Czy jednak za tym stwierdzeniem kryje się coś więcej, niż retoryczna manipulacja?
Czat GPT jest sceptycznie nastawiony do powiązań między komunizmem a ekologią. Każdy kto zna historię - również. Polska pod rządami komunistów nie zakwitła na zielono.
W czasach radzieckich wiele fabryk działało bez uwzględnienia środowiska naturalnego, co doprowadziło do skażenia powietrza, wody i gleby. Za sztandarowy przykład może posłużyć krakowska Nowa Huta, niegdyś stanowiąca bardzo żyzne pola, która miała być modelową dzielnicą robotniczą.
Fabryki znajdujące się na jej terenie produkowały przede wszystkim stal i inne metale ciężkie, co prowadziło do zanieczyszczenia powietrza i gleby w okolicy. W okresie największego rozwoju Nowej Huty w latach 60. XX wieku, zanieczyszczenie powietrza w Krakowie było jednym z najwyższych w Polsce i Europie.
Powiązania między komunizmem a ekologią są wybitnie luźne i mają raczej na celu być straszakiem politycznym niż trzeźwym głosem w dyskusji.
Dlaczego niektórzy ludzie zaprzeczają istnieniu zmiany klimatu?
Pomimo faktu, że każde rzetelne źródło naukowe mówi wprost, że zmiana klimatu ma miejsce i walka z nią powinna być naszym priorytetem, wciąż wielu ludzi jej zaprzecza. Co o tym sądzi ChatGPT?
Źródło: ChatGPT