​Wspólne zakupy gazu? To ma zaproponować UE

Komisja Europejska ma zaproponować system, w którym kraje będą mogły wspólnie kupować gaz, by stworzyć jego strategiczne rezerwy - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Unia chce, aby kraje były lepiej przygotowane na niedobory gazu z Rosji
Unia chce, aby kraje były lepiej przygotowane na niedobory gazu z Rosji123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ceny gazu w Europie osiągnęły swój szczyt w październiku, z powodu małej podaży oraz wysokiego popytu, wywołanego przez odbudowę gospodarek po pandemii koronawirusa. Od tamtego czasu ceny spadły, jednak z powodu niższego importu z Rosji i początku zimy, koszty znowu zaczęły rosnąć.

Nowa propozycja ma pomóc krajom Unii, które obniżają akcyzę, by uchronić konsumentów przed wysokimi rachunkami.

"W propozycji zawarta będzie struktura, która umożliwi wspólne i dobrowolne kupowanie gazu przed uregulowane podmioty" - czytamy w dokumencie, do którego dotarł Reuters. System ten ma wspomagać Unię w razie większej sytuacji nadzwyczajnej na rynku gazowym.

Komisja Europejska nie skomentowała tej sprawy.

Reuters podkreśla, że w dokumencie nie opisano tego, jak taki system miałby działać w praktyce. Ma to jednak być część działań na rzecz wzmocnienia systemów magazynowania gazu w Unii.

"Kraje członkowskie, poprzez współpracę na poziomie regionalnym, powinny być w stanie polegać na magazynach w innych krajach, w razie potrzeby" - napisała KE.

Mniejsze dostawy gazu z Rosji spowodowały, że część krajów wezwała do sprawdzenia, czy Gazprom celowo obniżał eksport tego paliwa. Miałoby to doprowadzić do podwyżki cen.

Rosyjska państwowa spółka odpowiedziała, że wypełniła wszelkie wynikające z umowy zobowiązania, jednocześnie podkreślając, że główni klienci nie poprosili o dodatkowe dostawy.

W dokumencie zapisano, że dostawy gazu z Rosji w październiku i listopadzie były o 25 proc. niższe niż dokładnie rok wcześniej. Jednocześnie należący do Gazpromu magazyn gazu w Unii miał "znacząco niższe" zapasy, niż w 2020 r.

Bruksela podsumowuje, że długo terminowym rozwiązaniem tego problemu jest szybsze przejście na lokalne wytwarzane odnawialne źródła energii.

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas