Sztuczna inteligencja może uchronić środowisko? Przed pożarami na pewno

Sztuczna inteligencja podbija świat technologii błyskawicznym tempie. Nic dziwnego: zazwyczaj jest bardzo pomocna, oferuje duże wsparcie i ratuje z wielu opresji. Nie jest jednak idealna, a często jej błędy mogą kończyć się źle.

Sztuczna inteligencja może uchronić środowisko? Przed pożarami na pewno
Sztuczna inteligencja może uchronić środowisko? Przed pożarami na pewnoINTERIA.PL
Potężne narzędzie podbija świat. Dokąd to zmierza?INTERIA.PL

Maciej Dowbor postanowił porozmawiać z ChatGPT. Rozmowa nie kleiła się od samego początku, bo dowiedział się, że jest m.in. znanym aktorem. To jest jednak wycinek całej rozmowy, bo prowadzący program zaprosił do studia ekspertów, którzy starają się wyjaśnić, jak sztuczna inteligencja może pomóc ludzkości, a przede wszystkim przyrodzie.

W przypadku ochrony zwierząt możemy tutaj mówić na przykład o zastosowaniu dronów.
Ewelina Kasprzyk, dyrektor programowa European Cybersecurity.

AI może sprawdzić się również jako... leśniczy

Drony pozwalają na szybkie i efektywne monitorowanie dużych obszarów. Mowa na przykład o parkach narodowych. Co więcej, zastosowanie dronów, które są wyposażone w odpowiednie kamery i sensory, możemy obserwować wędrówki zwierząt czy też wykrywać pożary w lasach - dodaje Ewelina Kasprzyk.

W tym przypadku sztuczna inteligencja wyczekuje danych, które zbierane są przez drony, a następnie zajmuje się ich analizą.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak sztuczna inteligencja wpływa na niemal każdy aspekt naszego życia, zapraszamy do oglądania "Nauka, co słychać?". Pokażemy Ci, jak możesz korzystać z AI w codziennym życiu, ale nie będziemy jej bezmyślnie wychwalać — prowadzący — Maciek Dowbor pokaże jakie sztuczna inteligencja popełnia błędy. Sprawdź jak ich unikać.

Program "Nauka, co słychać?"

W programie zajmiemy się nie tylko nauką, ale także bardziej przyziemnymi sprawami, jak np. fotografia, szeroko pojęta medycyna, czy stres. Przygotuj się na podróż po najnowszych odkryciach i technologicznych rewolucjach, które zmieniają oblicze świata. "Nauka, co słychać?" z Maciejem Dowborem to nie tylko naukowy przegląd, ale także przewodnik po świecie współczesnych osiągnięć.

Maciej Dowbor to dziennikarz radiowy i telewizyjny, od 2005 roku związany z Telewizją Polsat. Prowadzi największe hity stacji, w tym program "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Przez siedem sezonów był także twarzą popularnonaukowego projektu "Kopernik była kobietą".

Program z udziałem Macieja Dowbora wzbogaci portfolio premium Interii. Wśród jej podcasterów znajdują się topowi dziennikarze Polsatu oraz portalu, w tym Piotr Witwicki, Katarzyna Zdanowicz, Alicja Resich, Przemysław Białkowski, Aleksandra Szutenberg, Tomasz Lejman i Damian Glinka.

Cały odcinek programu "Nauka, co słychać?" o sztucznej inteligencji obejrzysz tutaj.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas