Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Pilny apel do polityków
Oprac.: Katarzyna Nowak
Ponad 40 organizacji pozarządowych podpisało się pod wspólnym apelem w sprawie energetyki wiatrowej. Zwracają się do sejmowej większości o pilne przyjęcia ustawy umożliwiającej rozwój energetyki wiatrowej, który będzie bezpieczny dla ludzi i przyrody.
Organizacje zwracają się do sejmowej większości o pilne przyjęcia ustawy umożliwiającej rozwój energetyki wiatrowej, który będzie bezpieczny dla ludzi, przyrody, o przygotowanie nowej ustawy w dialogu ze społeczeństwem i z zachowaniem najwyższych standardów legislacyjnych, o zajęcie się nowelizacją ustawy wiatrakowej jako jedną z pierwszych oraz o przeprowadzenie szerokiej i przemyślanej kampanii społecznej na temat energii z wiatru i jej korzyści
"Nowa ustawa powinna zostać przygotowana w dialogu ze społeczeństwem i z zachowaniem najwyższych standardów legislacyjnych" - podkreślają sygnatariusze listu.
Energia wiatrowa: Polska czeka na zmiany
Obok postulatów i propozycji, strona społeczna zwraca także uwagę, że podczas przygotowywania przez projektu zmian w prawie dot. energetyki wiatrowej, nowa koalicja nie zadbała o odpowiednie skonsultowanie przepisów z organizacjami i podmiotami.
"Przygotowując projekt zmian w prawie dotyczącym energetyki wiatrowej, nowa koalicja nie zadbała o odpowiednie skonsultowanie przepisów z zainteresowanymi organizacjami i podmiotami. Wywołało to uzasadniony niepokój społeczeństwa obywatelskiego. Liczymy na to, że uświadomi to większościowej koalicji sejmowej, że kwestie środowiskowe i energetyczne nie mogą być traktowane pobieżnie i bez wymaganych prawem konsultacji" - czytamy w apelu.
Autorzy apelu oczekują, że nowy, koalicyjny rząd przygotuje i zajmie się nowelizacją ustawy wiatrakowej jako jedną z pierwszych, a w projekcie uwzględni wymogi ochrony przyrody oraz interes społeczności lokalnych, umożliwiając odblokowanie rozwoju czystej, taniej i bezpiecznej energii z wiatraków.
Jak podkreślają sygnatariusze, dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na uniezależnienie się od węgla i gazu ziemnego. W 2022 roku Polska wydała około 200 miliardów złotych na import paliw kopalnych. Źródłem były środki publiczne oraz rachunki płacone przez obywatelki i obywateli.
Pod apelem podpisały się 44 organizacje, m.in.: Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Frank Bold, Stowarzyszenie BoMiasto, Rodzice dla Klimatu, Fundacja Wschód, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.