Recykling ludzkich włosów. Można wykorzystać je w ogrodzie i nie tylko
Magdalena Mateja-Furmanik
W europejskich zakładach fryzjerskich rocznie ścina się 150 tys. ton włosów, które trafiają na składowiska bądź spalarnie śmieci. Niestety w ten sposób marnotrawi się bardzo cenny surowiec, który może pomóc w oczyszczaniu oceanów lub użyźnić nasz ogród.
Włosy w służbie planety
Amerykańska organizacja pozarządowa Matter of Trust postanowiła wykorzystać potencjał tkwiący we włosach do oczyszczania mórz z wycieków olejów. Obecnie działa już w 17 krajach w 60 ośrodkach, do których można przysłać swoje włosy, by zostały użyte w dobrym celu. Na adres organizacji można również przesłać wełnę lub sierść naszego psa lub kota.
Włosy (lub sierść) ze względu na swoją strukturę działają jak magnes na olej. Ich powierzchnia jest szorstka, dzięki czemu cząsteczki tłuszczu mocno do niej przywierają. Ponadto aż w 95 proc. składają się z białka keratyny, która pośredniczy w reakcjach hydrofobowych, dzięki którym tłuste rzeczy sklejają się ze sobą.
Dzięki swoim unikalnym właściwościom maty z włosów są o wiele bardziej wydajne w czyszczeniu oceanów niż polipropylen - rodzaj plastiku, który zwyczajowo używa się do czyszczenia plam oleju. Szacuje się, że gram włosów jest w stanie wchłonąć aż 0,84 grama oleju.
Zastosowanie mat z włosów
Maty z włosów są już w użyciu od ponad 16 lat. Zostały użyte w ogromnych wyciekach ropy m.in w Cosco Busan w 2007 r. i na platformie Deepwater Horizon w 2010 r. W tym roku organizacja planuje rozmieścić maty wokół 300 nieszczelnych szybów naftowych cztery godziny na północ od Tokio.
Obecnie są one opuszczone, a rząd nie dopilnował, by zakończenie wydobycia było bezpieczne dla mórz. W przyszłym miesiącu maty będą również używane do filtrowania ścieków z oleju podczas największej imprezy muzycznej w Japonii, Fuji Rock Festival.
Włosy z recyklingu mogą być stosowane w gospodarstwach domowych. Warto umieścić je wokół odpływów, aby zapobiec zanieczyszczeniu wody olejem silnikowym, a co za tym idzie, zbiorników wodnych. Są również dobrym wyborem w przydomowej, ekologicznej oczyszczalni ścieków, ponieważ mogą pomóc wchłonąć olej spożywczy.
Włosy w ogrodzie
Nasze włosy mogą również posłużyć jako nawóz, ponieważ zawierają znacznie większe ilości azotu niż obornik. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią duże ilości tego pierwiastka. Badania potwierdziły, że nawóz z włosów sprawdza się w uprawie bazylii, szałwii, mięty, sałaty, nagieteka i naparstnicy.
Nasze włosy mogą również być użyte jako ściółka, która utrudni wzrost chwastów oraz ograniczy parowanie wody.
"Jeśli używasz naszych mat z włosów na glebie, zużywasz o 48 proc. mniej wody" - chwali się w rozmowie z National Geographic Mattia Carenini, szefowa Matter of Trust w Chile. Ta właściwość może być wyjątkowo cenna w obliczu susz dotykających rolnictwo.