Wodne "włosy" z kwiatów w dorzeczu Odry. Cud natury zachwyca na zdjęciach

Przyroda ciągle zaskakuje i pozwala ujrzeć zjawiska, jakich dotąd mogliśmy nie zauważyć. Jedno z takich cudów natury pojawiło się w dorzeczu Odry. W rzece Biała Lądecka utworzył się zielony, puszysty dywan stworzony z wyjątkowych jaskrów rzecznych. Zjawisko wygląda niczym zatopione w wodzie włosy.

article cover
East News
Jaskier rzeczny ma świadczyć o czystości wódPiotr Krzyzanowski/Polska Press/East NewsEast News

Piękny widok pojawił się właśnie w liczącej ok. 52 km rzece Biała Lądecka. Jej źródła znajdują się w Sudetach Wschodnich pomiędzy Postawną, Bruskiem i Smrekiem na pograniczu Gór Złotych i Gór Bialskich. Nie tylko górski krajobraz budzi zachwyt w tym regionie. W rzece właśnie kwitną włosieniczniki, które urozmaiciły rzekę spektakularnym zielono-białym dywanem.

Kwitnące włosieniczniki w rzece

Biała Lądecka przepływa przez kilka wsi i miast, w tym przez Lądek-Zdrój, Radochów, Trzebieszowice, i Krosnowice - tu uchodzi do Nysy Kłodzkiej. W rzece obecnie zakwitły włosieniczniki. Rośliny są też nazywane jaskrem rzecznym, ponieważ należą do rodziny jaskrowatych. Przyrodnicy są zgodni co do tego, że festiwal włosieniczników trwa stosunkowo krótko, a widok jest niezapomniany.

Włosienicznik w LegnicyPIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPAEast News

Wartym uwagi jest fakt, że rzeki włosienicznikowe to siedliska przyrodnicze chronione w ramach obszarów Natura 2000 - informuje Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze. Organizacja podzieliła się zdjęciami, jakie zrobiono przepięknie kwitnącym włosienicznikom, które ulegają prądowi rzeki.

Wodne kwiaty

Włosieniczniki o białych płatkach i żółtym środku można zobaczyć w zbiornikach wód stojących i w wolno płynących wodach. Rośliny zasiedlają szybko płynące zbiorniki wodne. 

Kwitnące rośliny można spotkać nie tylko w rzece Biała Lądecka, a także w Złotym Potoku w Górach Opawskich. Przyrodnicy twierdzą, że kwitnący włosienicznik świadczy o dobrym stanie wody, w której się znajduje. Głównym zagrożeniem dla tych roślin są zanieczyszczenia wód.

Aby zobaczyć na żywo proces kwitnięcia jaskrów, warto wybrać się w Sudety. Rośliny prawdopodobnie będą kwitnąć do sierpnia.

Jaskier rzeczny jest od 2014 r. objęty w Polsce częściową ochroną gatunkową. Przez kilka lat gatunek podlegał ochronie ścisłej.

Dziwne miejsca w Polsce. Dzieło człowieka czy natury?Interia.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas