Przełom. Firma jest w stanie recyklingować panele fotowoltaiczne
Magdalena Mateja-Furmanik
Ludzie nastawieni sceptycznie do fotowoltaiki podnoszą często problem recyklingu paneli słonecznych. Okazuje się, że nie będzie to problemem. Istnieją już odpowiednie technologie, a nawet firmy, które je stosują. Z modułów da się odzyskać ponad 95 proc. tak cennych surowców jak aluminium, srebro, miedź i krzem, a następnie użyć ich ponownie.
Target to sieć sklepów z wyposażeniem domu, odzieżą, elektroniką i ekskluzywnymi kolekcjami markowych ubrań, która funkcjonuje na obszarze Stanów Zjednoczonych. Amerykański gigant wyprzedził swoje czasy i już kilkanaście lat temu zainstalował fotowoltaikę na dachach 550 sklepów.
Sieć Target stawia na odpowiedzialną fotowoltaikę
Target zajmuje czwarte miejsce pod względem zainstalowanej mocy z energii słonecznej w USA - w 2022 r. łączna moc instalacji wynosiła 255 MW. Dla porównania moc największej farmy fotowoltaicznej w Polsce wynosi 204 MW.
Target zdecydował się na modernizację wszystkich swoich instalacji w Los Angeles o łącznej mocy 360 kW. Chociaż moduły słoneczne działają sprawnie przez 20 do nawet 30 lat, z czasem ulegają degradacji.
W badaniach przeprowadzonych w National Renewable Energy Lab stwierdzono, że moduły słoneczne tracą około 0,5 proc. produkcji rocznie. W tym tempie 20-letnie moduły słoneczne produkowałyby ok. 90 proc. swojej pierwotnej mocy. Ponadto nowe technologie oferują wyższą wydajność, dlatego wymiana całej instalacji przed czasem wciąż się opłaca.
Co jednak zrobić ze zużytymi modułami? Okazało się, że ich recykling nie jest taki trudny.
Recykling fotowoltaiki jest możliwy
Wszystkie stare panele zostały przekazane do zakładu Solarcycle, który specjalizuje się w recyklingu paneli fotowoltaicznych. Firma po zakończeniu przetwarzania paneli wystawia certyfikat recyklingu jako dowód wykonanej obsługi.
W kwietniu Departament Energii Stanów Zjednoczonych przyznał Solarcycle grant badawczy w wysokości 1,5 mln dolarów na zbadanie procesu odzyskiwania wysokiej jakości metali i materiałów wydobytych z wycofanych paneli słonecznych. Projekt udało się zrealizować dopiero po podwyżce finansowania do 30 mln dolarów. Jest to około 125 mln zł.
"Jest to ważny krok w zmniejszaniu naszego wpływu na środowisko i tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich" - stwierdził w rozmowie z pv-magazine Stephen Burns, współzałożyciel Decom Solar - firmy specjalizującej się w rozbiórce instalacji fotowoltaicznych.
Solarcycle zapewnia, że jest w stanie odzyskać ponad 95 proc. ważnych materiałów, które można w 100 proc. ponownie wykorzystać. Firma dysponuje technologiami, które pozwalają na ekstrakcję metali, w tym srebra, krzemu, miedzi i aluminium.
Źródło: pv.magazine