Ptaki już nie będą zderzać się z wiatrakami. Wszystko dzięki kamerom
Chociaż trudno zbadać realny wpływ funkcjonowania elektrowni wiatrowych na śmiertelność ptaków, specjaliści z holenderskiej farmy wiatrowej postanowili zapobiec przypadkom zderzania się zwierząt z turbinami. O nadlatującym ptaku informuje kamera, która powoduje wyłączenie pracy turbiny.
Wraz z masowym rozwojem energetyki odnawialnej pojawiły się nowe zagadnienia dotyczące wpływu OZE na środowisko. W związku z potencjalnym niebezpieczeństwem, jakie może nieść za sobą praca turbin wiatrowych, właściciel holenderskiej farmy wiatrowej wdrożył inteligentne rozwiązania zapobiegające wypadkom z udziałem ptaków.
Kamera ostrzega przed nadlatującym ptakiem
Właściciele ogromnej farmy wiatrowej w Zeewolde instalują na turbinach wiatrowych specjalne kamery, monitorujące przyloty bielików. Po otrzymaniu sygnału, turbina może się automatycznie wyłączyć.
Kamera potrafi namierzyć obiekt znajdujący się w odległości 1,1 km - tłumaczy lokalnej telewizji dyrektor farmy wiatrowej Sjoerd Sieburgh Sjoerdsma. System analizuje również obiekty znajdujące się na wysokości 300 m, a potem "podejmuje decyzję" o ewentualnym wyłączeniu turbiny.
Dirk van Straalen z holenderskiej organizacji Sea Eagle uważa, że takie rozwiązania gwarantują lepszą ochronę bielików w regionie. Co więcej, ekspert twierdzi, że inne farmy wiatrowe mogłyby przyjąć podobną strategię służącą ochronie ptaków. Farma wiatrowa Zeewolde składa się z 83 gigantycznych turbin gwarantujących dostęp do energii odnawialnej.
W zeszłym roku w wyniku zderzenia z turbinami w Holandii zginęły trzy bieliki. Czwarty został zabity przez nadjeżdżający pociąg. Populacja bielika podlega różnym programom monitoringu w Europie i na świecie.
Czy farmy wiatrowe źle wpływają na ptaki? To nie takie proste
Określenie skali oddziaływania turbin i elektrowni wiatrowych na ptaki nie jest proste. Liczba prac dotyczących wpływu tego sektora OZE jest coraz większa, ale udzielenie jednoznacznej odpowiedzi wymaga dodatkowych badań.
Specjaliści wskazują kilka form oddziaływania farm wiatrowych na ptaki:
- śmiertelność bezpośrednia na skutek zderzeń ptaków,
- odstraszanie,
- utrata lęgowisk lub żerowisk wywołana wypieraniem ptaków,
- wymuszone zmiany tras przelotów.
W przypadku kolizji ptaków z elektrowniami wiatrowymi najczęstszą przyczyną wypadków jest niezauważenie przez ptaka przeszkody, jaką są obracające się śmigła. Do wypadków może dojść w dzień, jak i w nocy. Z opracowań ekspertów wynika, że ptaki mogą ginąć z powodu utraty zdolności siatkówki oka do rejestrowania szybko poruszających obiektów.