Przełom technologiczny. Chińscy naukowcy połączyli mózg małpy z komputerem

Magdalena Mateja-Furmanik

Chińscy naukowcy ogłosili, że udało im się dokonać przełomu technologicznego w zakresie konstrukcji maszyn sterowanych myślami. Tego typu urządzenia pomogą osobom bez kończyn odzyskać sprawność.

Dzięki technologii sterowanej przy pomocy umysłu, wiele niepełnosprawnych osób zyska szansę na komfortowe życie.
Dzięki technologii sterowanej przy pomocy umysłu, wiele niepełnosprawnych osób zyska szansę na komfortowe życie. 123RF/PICSEL

Zespół chińskich naukowców twierdzi, że z powodzeniem przeprowadził eksperyment, który pozwolił małpie poruszać robotycznym ramieniem wyłącznie za pomocą umysłu. Ich zdaniem przy przeprowadzeniu badania zwierzęciu nie stała się krzywda. 

Mózg małpy połączony z komputerem

Eksperyment oznacza znaczący postęp w nauce o mózgu i może utorować drogę do dalszego rozwoju. Dzięki tego typu wynalazkom osoby niepełnosprawne otrzymują nadzieję na bardziej komfortowe i niezależne życie

Entuzjazm studzi fakt, że na razie wyniki nie zostały opublikowane w żadnym recenzowanym czasopiśmie. Twierdzeń naukowców na razie nie można zweryfikować - pojawiły się wyłącznie na stronie internetowej uniwersytetu w Nankai. Nie musi to jednak oznaczać oszustwa, a fakt, że odkrycie jest bardzo świeże, ponieważ publikacja w dobrych czasopismach naukowych zajmuje od pół roku do nawet roku. 

Zdaniem zespołu podczas przełomowego eksperymentu małpa była trzymana w pojemniku i mogła sięgnąć po jedzenie, używając w tym celu ramienia robota, które było bezpośrednio połączone z jej mózgiem.

Małpa jest bezpieczna

Cały eksperyment był przeprowadzony metodami nieinwazyjnymi, co oznacza, że mózg nie musiał zostać nakłuty. Zamiast tego użyto specjalnych czujników, które wykrywają i przechwytują aktywność mózgu, a następnie przekształcają te sygnały w polecenia, które mogą sterować urządzeniem zewnętrznym, takim jak kursor komputera lub ramię robota.

Lider zespołu badawczego, profesor Duan Feng przyznał, że naukowcy umieścili stent w żyle szyjnej zwierzęcia, skąd podróżował do kory ruchowej mózgu, obszaru kontrolującego ruch ciała. Nie było to jednak niebezpieczne dla małpy.

Na stencie umieszczono czujnik elektroencefalogramu (EEG), który mógł rejestrować aktywność mózgu. Po umieszczeniu na miejscu czujnik przechwycił sygnały elektryczne z mózgu i wysłał je do nadajnika osadzonego w pobliżu szyi, który był podłączony do urządzeń zewnętrznych.

Jak donosi scmp.com, stent pozostał w mózgu małpy, aby obserwować zmiany w zachowaniu zwierzęcia, a także wpływ na organizm.

Odra jako osoba prawnaCzysta PolskaProgram Czysta Polska

Źródło: www.scmp.com

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas