Powstała zielona waluta wspierająca ekologię. Można nieźle zarobić

W przyszłym roku w Gdańsku zostanie przetestowana zielona waluta o nazwie Greencoin. Z jej pomocą pomysłodawcy projektu chcą wynagradzać ekologiczne zachowania mieszkańców i zmieniać oblicze polskich miast.

Powstała zielona waluta o nazwie Greencoin wspierająca ekologiczne zachowania. System zostanie przetestowany w 2023 roku w Gdańsku
Powstała zielona waluta o nazwie Greencoin wspierająca ekologiczne zachowania. System zostanie przetestowany w 2023 roku w GdańskuUnsplash

 Zadaniem waluty Greencoin będzie nagradzanie i kształtowanie prośrodowiskowych zachowań mieszkańców Gdańska. Do końca 2022 roku będą trwały badania nad społecznymi, ekonomicznymi, środowiskowymi i technologicznymi aspektami projektu. Później nastąpi faza testów, a Gdańsk stanie się "żywym laboratorium".

Greencoin nagrodzi mieszkańców Gdańska

System waluty Greencoin ma za zadanie łączyć ludzi i podmioty zaangażowane w ochronę środowiska i klimatu. Pomysłodawcy zaznaczają, że Greencoin nie ma nic wspólnego z kryptowalutami. Jak mówią, bliżej mu do popularnych punktów lojalnościowych w sieciach sklepów, niż projektów kryptowalutowych.

Gdyby osoba zachowująca się ekologicznie dostawała środki, które mogłaby wydać na kolejne ekologiczne rozwiązania (produkty, usługi, technologie), wtedy powstałby samonapędzający się mechanizm wspierania zrównoważonych zachowań. Taka myśl leży u podstaw systemu Greencoin.

- Założenia projektu są wielowymiarowe - tłumaczy Kacper Radziszewski, kierownik projektu. - Chcemy, by przyczynił się on do zmiany nawyków mieszkańców Gdańska, jak i miał wpływ na zmniejszenie nierówności społecznych poprzez nagradzanie użytkowników systemu, bazując na ich zachowaniu oraz postawie, niezależnie od sytuacji ekonomicznej.

W systemie Greencoin mieszkańcy mają dostawać zieloną walutę m.in. za jazdę rowerem. Projektowi bliżej do punktów lojalnościowych niż kryptowaluty - podkreślają twórcymateriały prasowe

Zielona waluta za ekologiczne zachowania

Idea projektu powstała podczas warsztatów IdeaLab, które odbyły się na początku 2020 roku z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Norweskiej Rady Badań. Organizatorzy zaprosili do reprezentantów świata nauki, biznesu i organizacji pozarządowych z Polski oraz Norwegii, by odpowiedzieli na pytanie - co zrobić, by miasta przyszłości były lepsze?

Jedną z odpowiedzi na problem była koncepcja nagradzania "zieloną walutą" ludzi, którzy zachowują się ekologicznie. Zgromadzona "zielona waluta" mogłaby być wydawana tylko i wyłącznie na kolejne prośrodowiskowe produkty, usługi i rozwiązania. Tworzyłoby to ciągłą i samonapędzającą się motywację do bycia ekologicznym. Tak właśnie zrodził się pomysł na walutę Greencoin

NesoBus - premiera polskiego autobusu wodorowegoPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas