​Polski atom: Są umowy EDF z krajowymi firmami

Francuski koncern EDF zawarł szereg umów z polskimi firmami w sprawie porozumień o współpracy przemysłowej. Polska Agencja Prasowa przypomina, że jest to związane z niewiążącą ofertą, jaką spółka złożyła dla polskiego

Przedstawiciele EDF deklarują, że byliby w stanie zapewnić nie tylko sam reaktor, lecz także finansowanie projektu
Przedstawiciele EDF deklarują, że byliby w stanie zapewnić nie tylko sam reaktor, lecz także finansowanie projektu123RF/PICSEL

Umowy zostały podpisane podczas Światowej Wystawy Przemysłu Jądrowego w Paryżu. Z Electricite de France współpracować będą m.in. Dominion Polska, Egis Poland, Energomontaż-Północ Gdynia, Rafko i Zarmen. Francuska firma podkreśliła, że porozumienie ma zaangażować lokalnych partnerów i przemysł do realizacji przyszłych projektów nuklearnych w Polsce.

EDF chce zmaksymalizować wkład polskich dostawców w łańcuch dostaw do polskich reaktorów, ale także elektrowni w Europie. Spółka podpisała także umowy z firmami z Czech i Indii.

Zdaniem prezesa EDF Jean-Bernard Levy’ego, podpisanie umów o współpracy pokazuje, że spółka ma ambicje, aby zapewnić trwałe partnersko z lokalnymi łańcuchami dostaw na całym świecie.

- Przewidujemy takie samo podejście w każdym kraju, w którym promujemy nasze technologie i z radością czekam na realizację tej współpracy w celu pomyślnej realizacji naszych przyszłych projektów w Europie i na świecie - dodał Levy.

W październiku EDF złożył polskiemu rządowi wstępną i niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR w dwóch lub trzech lokalizacjach. Ich moc zainstalowana ma wynosić od 6,6 do 9,9 GW.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada, że pierwsza polska elektrownia atomowa ma zacząć działać w 2033 r. Jej moc ma wynosić 1-1,16 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa, trzy lata. Cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

 

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP