Paliwo z powietrza. Nowy mikroreaktor zrewolucjonizuje produkcję paliw?
Niewielkie urządzenie ma przekształcać dwutlenek węgla z powietrza w metanol, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Twórcy mikroreaktora z Uniwersytetu Houston wierzą, że technologia może zrewolucjonizować produkcję paliw i znacząco obniżyć emisje gazów cieplarnianych.

Realizowany przez Uniwersytet Houston projekt PRIME-Fuel jest częścią większego programu GREENWELLS Departamentu Energii USA, którego celem jest rozwój technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii do produkcji płynnych paliw i chemikaliów. Dzięki mikroreaktorowi możliwe będzie przekształcenie dwutlenku węgla i wody w metanol przy użyciu energii z wiatru czy słońca. „Produkcja paliw z odnawialnych źródeł to przyszłość, która pomoże stworzyć gospodarkę czystej energii” – podkreśliła Jennifer M. Granholm, sekretarz energii USA.
Mikroreaktor, będący centralnym elementem projektu, to rozwiązanie modułowe, co oznacza, że może być łatwo skalowane i adaptowane do różnych potrzeb. „Dzięki odnawialnym źródłom energii możemy przekształcać dwutlenek węgla w wartościowe paliwo, co może nie tylko pomóc w walce z kryzysem klimatycznym, ale także przyczynić się do rozwoju gospodarki” mówi kierujący projektem Rahul Pandey.
Dlaczego metanol?
Metanol, choć może być szkodliwy w przypadku niewłaściwego użycia, jest wszechstronnym nośnikiem energii i paliwem o wysokiej gęstości energetycznej. Może zastąpić paliwa kopalne w różnych sektorach i służy jako surowiec chemiczny do produkcji innych substancji, takich jak opakowania żywnościowe.

Projekt zakłada stworzenie prototypu mikroreaktora, który będzie produkować 30 MJe energii dziennie, co odpowiada produkcji 225 ton metanolu na dobę. Oczekuje się, że przy zastosowaniu tej technologii można by zmniejszyć towarzyszące produkcji paliwa emisje o ponad 88%. Technologia mikroreaktora może jednak być zastosowana nie tylko do produkcji metanolu, ale także innych nośników energii, co daje szerokie perspektywy w przemyśle energetycznym.
Po zakończeniu prac nad prototypem planowana jest dalsza współpraca z partnerami przemysłowymi i komercjalizacja technologii. Badacze szacują, że technologia ta mogłaby być dostępna na rynku w ciągu pięciu lat, przynosząc korzyści zarówno dla klimatu, jak i gospodarki energetycznej.
Amerykański rząd wydał na opracowanie reaktora 3,6 miliona dolarów. Cały program GREENWELLS obejmuje 14 projektów mających na celu produkcję paliw płynnych z wykorzystaniem energii odnawialnej i przewiduje ich łączne finansowanie kwotą 41 milionów dolarów. Produkcja płynnych paliw z wykorzystaniem energii odnawialnej miałaby ułatwić korzystanie z czystych źródeł, bo paliwa mogą następnie być łatwo transportowane w regiony, gdzie z różnych przyczyn odnawialne źródła energii są trudne do zastosowania. Celem jest znaczne obniżenie kosztów produkcji takiego czystego paliwa. Dziś technologie produkcji paliw z wykorzystaniem atmosferycznego CO2 są stosunkowo drogie, a wyprodukowane przez nie paliwa kosztują co najmniej 10 dolarów za galon, czyli zdecydowanie więcej, od konwencjonalnych.