Niemcy i Włosi wybudują wodorowy rurociąg. Gaz popłynie aż z Afryki
Oprac.: Katarzyna Nowak
Włochy i Niemcy zacieśniają współpracę. Przedstawiciele obu rządów podpisali wspólny plan działania. Jednym z jego elementów jest stworzenie rurociągu wodorowego do Bawarii. Ma przebiegać m.in. przez Alpy.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas niedawnego spotkania w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Decydenci omówili już konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy. O rozmowach poinformował dziennik Taggeschau.
Wodorowy rurociąg przez Alpy
Niemcy i Włochy chcą w przyszłości ściślej współpracować w różnych obszarach. Na wspólnej konferencji prasowej w Urzędzie Kanclerskim Olaf Scholz wspomniał między innymi o tematach technologii i ochrony klimatu. Jeden ze wskazanych projektów z tego obszaru to rurociąg wodorowy przez Alpy. Zarówno Berlin, jak i Rzym dążą do neutralności klimatycznej poprzez zwiększanie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.
Rurociąg wodorowy miałby ciągnąć się z Afryki Północnej aż do Bawarii. Transgraniczna infrastruktura ma zostać rozbudowana dla tzw. Południowo-Centralnego Korytarza Wodorowego (SCHC) z południowych Niemiec przez Włochy, aż do Afryki Północnej. Do 2030 r. kraje chcą importować z Afryki do 10 mln ton wodoru.
Import energii odnawialnej z Afryki Północnej ma przyczynić się do powstania jeszcze większej europejskiej sieci wodorowej. Aby to osiągnąć, Niemcy i Włochy chcą również promować produkcję energii odnawialnej, gazu ziemnego i wodoru w Afryce Północnej.