Niemcy i Włosi wybudują wodorowy rurociąg. Gaz popłynie aż z Afryki

Włochy i Niemcy zacieśniają współpracę. Przedstawiciele obu rządów podpisali wspólny plan działania. Jednym z jego elementów jest stworzenie rurociągu wodorowego do Bawarii. Ma przebiegać m.in. przez Alpy.

Rurociąg wodorowy ma przebiegać m.in. przez Alpy
Rurociąg wodorowy ma przebiegać m.in. przez AlpyEast News

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas niedawnego spotkania w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Decydenci omówili już konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy. O rozmowach poinformował dziennik Taggeschau.

Wodorowy rurociąg przez Alpy

Niemcy i Włochy chcą w przyszłości ściślej współpracować w różnych obszarach. Na wspólnej konferencji prasowej w Urzędzie Kanclerskim Olaf Scholz wspomniał między innymi o tematach technologii i ochrony klimatu. Jeden ze wskazanych projektów z tego obszaru to rurociąg wodorowy przez Alpy. Zarówno Berlin, jak i Rzym dążą do neutralności klimatycznej poprzez zwiększanie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.

Rurociąg wodorowy miałby ciągnąć się z Afryki Północnej aż do Bawarii. Transgraniczna infrastruktura ma zostać rozbudowana dla tzw. Południowo-Centralnego Korytarza Wodorowego (SCHC) z południowych Niemiec przez Włochy, aż do Afryki Północnej. Do 2030 r. kraje chcą importować z Afryki do 10 mln ton wodoru.

Import energii odnawialnej z Afryki Północnej ma przyczynić się do powstania jeszcze większej europejskiej sieci wodorowej. Aby to osiągnąć, Niemcy i Włochy chcą również promować produkcję energii odnawialnej, gazu ziemnego i wodoru w Afryce Północnej.

Ogromna dynia wyhodowana na Podkarpaciu. Waży prawie tonęPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas