Naukowcy stworzyli przełomowy materiał. Pochłania gazy cieplarniane
Badacze z Chin i Wielkiej Brytanii opracowali porowaty materiał, który wyjątkowo skutecznie wychwytuje gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla. Wynalazek może się okazać rozwiązaniem jednego z największych współczesnych wyzwań ludzkości - mówią naukowcy.
Porowaty materiał powstał na bazie modelowania komputerowego. Badacze przeanalizowali dokładnie, w jaki sposób molekuły będą się samoorganizować dzięki nowej strukturze. Ich wnioski są bardzo obiecujące.
Przełomowy materiał magazynuje CO2 i inny groźny gaz cieplarniany
"Odkrycie jest ekscytujące, ponieważ potrzebujemy nowych materiałów porowatych, aby rozwiązać największe wyzwania społeczeństwa" - mówi Dr Marc Little z Heriot-Watt University. W pracach brali też udział naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu, Imperial College London, Uniwersytetu w Southampton i and Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin Wschodnich.
Opracowany przez badaczy materiał składa się z molekuł porównywanych przez naukowców do "klatek". Mają one wysoką zdolność magazynowania gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i heksafluorek siarki. Molekuły powstały na bazie innych podobnych struktur, więc nowy materiał nazywany jest przez badaczy "klatką z klatek". Ich "więźniem" mają być szkodliwe gazy.
Mimo że CO2 jest najbardziej powszechnym gazem przyczyniającym się do zmian klimatu, to heksafluorek siarki jest znacznie silniejszy, i może się utrzymywać w atmosferze przez tysiące lat.
Zastosowań nowego materiału jest więcej
Dr Marc Little zaznacza, że molekuły o podobnych strukturach mogą w przyszłości zostać wykorzystane do usuwania z powietrza także tzw. lotnych związków organicznych, które są toksyczne dla człowieka.
"Uważamy, że to badanie jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju takich zastosowań w przyszłości" - podkreślił brytyjski badacz.