Naukowcy: Krowy mogą nas uratować przed zalewem plastiku

Według nowego badania bakterie w jednej z czterech komór żołądków krów, żwaczu, produkują enzymy, które mogą rozkładać niektóre powszechnie stosowane tworzywa sztuczne.

Krowy w Danii w gminie Stevns.
Krowy w Danii w gminie Stevns.JONATHAN NACKSTRANDAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Odkrycie to może doprowadzić do opracowania nowej technologii przetwarzania plastików po ich wykorzystaniu. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Frontiers on Friday".

Żeby sprawdzić właściwości enzymów z krowich żołądków, Georg Guebitz z Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Austrii odwiedził wraz ze swoimi współpracownikami rzeźnię i pobrał tam próbki płynu ze żwacza młodego woła.

Krowy przeciwko plastikowi

Naukowcy stwierdzili, że pobrany płyn zawierał enzymy, które były w stanie rozkładać trzy rodzaje szeroko stosowanych poliestrów - politereftalanu etylenu (PET), politereftalanu adypinianu butylenu (PBAT) i furanianu polietylenu (PEF). Wytwarza się z nich takie produkty, jak butelki, tkaniny i torby. Krowie enzymy były w stanie rozłożyć te substancje w ciągu jednego do trzech dni.

"Jest tak, ponieważ krowie żołądki są wyćwiczone w rozkładaniu trudno rozkładalnych substancji spożywczych, takich jak np. roślinny polimer o nazwie kutyna. To substancja występująca np. w skórkach jabłek. Kutyna jest poliestrem podobnym do PET" - stwierdził w rozmowie z CNN Guebitz.

Badacz podkreślił, że potrzebne są dalsze badania nad krowimi enzymami, ale dotychczasowe odkrycia są istotne, ponieważ mogą pomóc znaleźć rozwiązanie dla rozkładania tworzyw sztucznych, które trudno poddać recyklingowi. Według Guebitza potencjał krowich enzymów wygląda dobrze w porównaniu z innymi enzymami testowanymi przez ostatnią dekadę.

Według badacza początkowo możnaby uzyskiwać taki enzym, jako produkt uboczny przemysłu mleczarskiego i mięsnego. Później natomiast sensowniejsza będzie laboratoryjna produkcja takich substancji i być może wzmocnienie ich działania poprzez inżynierię genetyczną.

Jeśli uważasz, że wiesz, ile czasu rozkłąda się plastik i inne śmieci, sprawdź się. To nasz eko sprawdzian.

Źródło: New Scientist, CNN

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas