Metawersum uratuje klimat? Wirtualna rzeczywistość w służbie planecie
Najnowsze badanie Uniwersytetu Cornella wskazuje na nieoczekiwane korzyści z wirtualnej rzeczywistości. Badacze wskazali, że szerokie wdrożenie “metawersów" może przynieść korzyści dla środowiska naturalnego.
Entuzjaści metawersum, z Markiem Zuckerbergiem na czele, są przekonani, że ta technologia może zupełnie zmienić niemal każdy aspekt naszego życia, od pracy, przez edukację po rozrywkę. Na razie ich pomysły przyjęto dość chłodno. Ale nowe badanie wskazuje, że technologia może mieć zalety, które właśnie z chłodem się łączą.
Badacze odkryli, że szerokie zastosowanie Metaverse może... obniżyć średnią temperaturę Ziemi nawet o 0,02 stopni Celsjusza przed końcem wieku. To niewiele, ale w walce z kryzysem klimatycznym każde drobne zwycięstwo jest na wagę złota. Wyniki badania opublikowano w periodyku Energy and Environmental Science.
Naukowcy wykorzystali modelowanie oparte na sztucznej inteligencji do analizy danych z kluczowych sektorów - technologii, energii, środowiska i biznesu - aby przewidzieć to, jak w różnych dziedzinach może być wykorzystywane Metaverse i wpływ jego najbardziej obiecujących aplikacji, takich jak praca zdalna, wirtualne podróże czy uczenie się na odległość.
Wirtualne wycieczki lepsze dla klimatu
Modele zakładały trzy różne trajektorie, jakimi do 2050 r. może potoczyć się rozwój metawersum: powolną, standardową i szybką. Porównali jednocześnie dane z tym, jak wcześniej w społeczeństwie przyjmowały się inne technologie, takie jak telewizja, internet czy smartfony. Wzięli także pod uwagę to, jak wiele energii będzie zużywała nowa technologia. Modelowanie sugerowało, że w ciągu 30 lat technologia metawersum będzie wykorzystywana przez ponad 90% populacji USA.
"Jedną z rzeczy, która nas zaskoczyła, jest to, że ten metaświat będzie rósł znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy" mówi Fengqi You, profesor inżynierii systemów energetycznych Uniwersytetu Cornella. "W przypadku telewizji, powszechne zastosowanie technologii zajęło dziesięciolecia. Dziś mamy do czynienia z technologiczną eksplozją. Wystarczy spojrzeć na to, jak szybko rozwijał się rynek smartfonów".
Dwie firmy, które obecnie najsilniej naciskają na rozwój metawersum to Meta i Microsoft. Meta skupia się na użytkownikach indywidualnych, podczas gdy Microsoft rozwija zastosowania biznesowe, takie jak zdalne konferencje czy nauczanie na odległość. Obie firmy wniosły wkład w badanie.
Według You, największe korzyści dla środowiska miałoby ograniczenie podróży służbowych, które w wielu wypadkach miałyby być zastąpione przez spotkania w metawersum.
"Dekarbonizacja transportu nadal stanowi problem" mówi badacz. "Mamy samochody elektryczne, ale nie da się nimi wybrać do Londynu czy Tokio. Dla wielu ludzi ciekawą alternatywą dla podróży np. na konferencję w Singapurze będzie zastąpienie ich wirtualnym światem 3D".
Analiza przeprowadzona przez badaczy wskazuje, że do 2050 r. metawersum może potencjalnie obniżyć emisje gazów cieplarnianych o 10 gigaton; co przełożyłoby się na stężenie CO2 w atmosferze niższe o 4,0 części na milion. To pomogłoby w zbliżeniu się do celu osiągnięcia zerowych emisji netto i pobudzić bardziej elastyczne strategie dekarbonizacji. W celu poprawy jakości powietrza można promować pracę zdalną, nauczanie na odległość i wirtualną turystykę.
"Ten mechanizm ostatecznie pomoże obniżyć globalną temperaturę powierzchni nawet o 0,02 stopnia" stwierdza badacz. "Nie możemy liczyć na to, że Metaverse zrobi wszystko. Ale może trochę pomóc, jeśli wykorzystamy go w rozsądny sposób."