Kolejny rekordowy rok energii odnawialnej. Do 2026 r. będzie stanowić 96 proc. nowych źródeł prądu

Nigdy wcześniej odnawialnych źródeł energii nie przybywało tak szybko. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej IEA mijający rok był absolutnie rekordowy, mimo trwającej pandemii i rosnących kosztów surowców.

OZE zaczynają dominować w światowej energetyce
OZE zaczynają dominować w światowej energetycepixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na całym świecie zainstalowano w tym roku turbiny wiatrowe i panele słoneczne o łącznej mocy ok. 290 GW. To nowy rekord, o 10 GW wyższy od poprzedniego rekordowego roku 2020. Tempo zwiększania mocy odnawialnych źródeł energii ma wciąż rosnąć, a przy obecnych tendencjach łączna moc wytwórcza czystych źródeł elektryczności przekroczy łączną moc czerpaną z paliw kopalnych i energii jądrowej już w 2026 r.

Wzrost jest częściowo napędzany wprowadzaniem nowych, ambitniejszych planów klimatycznych w wielu krajach. Rządy ogłosiły swoje nowe plany redukcji emisji podczas szczytu COP26 w Glasgow w listopadzie. IEA uprzedza jednak, że nawet to tempo wzrostu mocy energetyki odnawialnej wciąż nie wystarczy. W celu osiągnięcia zerowych emisji netto do połowy stulecia, odnawialnych źródeł energii powinno przybywać dwukrotnie szybciej.

"Tegoroczny, rekordowy wzrost ilości energii odnawialnej to kolejny znak, że tworzy się nowe globalna gospodarka energetyczna" stwierdził Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. "Wysokie ceny surowców i energii stawiają nowe wyzwania dla branży energii odnawialnej, ale podwyższone ceny paliw kopalnych sprawiają, że odnawialne źródła energii stają się jeszcze bardziej konkurencyjne".

Według opublikowanego w środę raportu IEA energia ze źródeł odnawialnych będzie odpowiadać za około 95 proc. wzrostu globalnej mocy wytwórczej do końca 2026 r., z czego za połowę wzrostu będzie odpowiadać fotowoltaika.

Wyzwaniem jest jednak trwający kryzys surowcowy, bo rosnące ceny w pewnym stopniu zniwelowały spadające w ostatnich latach koszty energii odnawialnej. Jeśli wzrost cen surowców będzie trwał w przyszłym roku, koszty energii wiatrowej powrócą do poziomu z 2015 r., a koszty energii fotowoltaicznej będą podobne, jak w latach 2018-2019.

Farmy solarne zyskują na popularności
Farmy solarne zyskują na popularnościpixabay.com

Zdaniem autorów raportu, ceny surowców nie są jednak główną przeszkodą dla rozwoju energetyki odnawialnej, bo prąd z wiatru i słońca w większości regionów nadal jest tańszy, niż z paliw kopalnych. Główną barierą dla rozwoju nowych projektów wykorzystania energii wiatrowej jest brak odpowiednich pozwoleń. Wykorzystanie energii słonecznej w większej skali będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich działań politycznych zachęcających do wykorzystania ich przez konsumentów i przemysł.

"Musimy wrzucić wyższy bieg, aby osiągnąć cel zerowych emisji netto" stwierdza Heymi Bahar, główny analityk IEA ds. odnawialnych źródeł energii i szef zespołu opracowującego raport. "W ostatnich latach widzieliśmy już postęp, ale teraz musimy przejść na wyższy poziom. To możliwe, mamy odpowiednie narzędzia. Rządy muszą wykazać się większymi ambicjami, nie tylko w odniesieniu do celów, ale także środków i planów politycznych".

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Najwięcej odnawialnych źródeł energii zainstalowały w mijającym roku Chiny, które chcą osiągnąć łącznie 1,2 tys. GW mocy generowanej przez wiatr i słońce do 2026 r. - o cztery lata wcześniej, niż zakładały pierwotne plany. Chiny są największym emitentem dwutlenku węgla na świecie, a ich rząd był niechętny temu, by COP26 zakończyło się twardymi zobowiązaniami dotyczącymi zaostrzenia celów emisyjnych.

Pekin chce, by emisje CO2 w Chinach osiągnęły swój szczyt do 2030 r. Wielu analityków przestrzega, że to zbyt późno, by było możliwe ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5 st C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Birol stwierdził jednak, że szybki rozwój tamtejszej energetyki odnawialnej może pozwolić Chinom osiągnąć szczyt emisji na długo przed 2030 r.

Indie, trzeci co do wielkości emitent na świecie, również rozwinęły w ubiegłym roku swoją energetykę odnawialną. “Wzrost OZE w Indiach jest znakomity i wspiera nowo ogłoszony cel rządu, jakim jest osiągnięcie 500 GW mocy odnawialnej do 2030 r." stwierdził Birol. Indie wyznaczyły sobie jednak cel klimatyczny w postaci osiągnięcia neutralności emisyjnej dopiero w 2070 r. Analitycy przestrzegają, że jest zdecydowanie zbyt mało ambitny.

Kulisy szczytu COP26: Negocjacje, rozmowy i interesy krajów Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas